Skocz do zawartości
Lentia

Chomik załatwia się w nieodpowiednim miejscu (domku, na piętrze itd.)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli twój chomiczek jest młody to jest to normalne, bo jeszcze nie potrafi załatwiać się samodzielnie. Kiedy mu się chce, to poprostu się załatwia. Samce znakują też w ten sposób teren. Jak miałam Fredzia to też załatwiał się na ręcę. Alpinka nigdy tego nie zrobiła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma co się przejmować ja na 11 chomików co mi się urodziło jeden sikał ale przestał po prostu bardzo się bał ale później się przyzwyczaił :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój chomik zawsze mi sika przy zabawie. I, co dziwne, jeszcze nigny mi nie namokrzył na rękę! Podam listę rzeczy obsikanych przez Misia, Misię i maluchy (jak były):

- Prześcieradło (2 razy małe i raz Misiek)

- 2 bluzki (raz Misia i raz Misio)

- 3 pary spodni (Misio)

- Materac (Chiquita)

- Kapa od tapczanu (Misio)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mój chomik nigdy nie załatwia się na mojej ręce.Jak był młodszy to czasem robił to na podłodze, gdy go na chwilę puściłam (chcę zaznaczyć że nie zostawiałam wtedy chomcia, tylko uważnie go pilnowałam!)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mój mi czasami swoje bobusie zostawia na mojej ręce ale to już się zdaża bardzo rzadko ale nie wiem co dokładnie robi siusiu czy kupki niemogę ci pomóc a i mój chomik nie robi siusiu na mojej ręce!

Skoro nie wiesz jak pomóc to po co to piszesz? Znowu nabijasz posty. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

błąd x2

(Marta)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie ponieważ mój chomik(Dropsik) przepraszam ale powiem że SRA do domku i po 4 dniach strasznie tam cuchnie..Sikać to sika na parterze w rogu klatki da sie zauważyć że potem nie chcą trociny odejść od kuwety ;)

Z hamtarem nie ma takiego problemu bo on sie załatwia na parterze albo na pięterku robi kupki ;P a sam potem to wrzuca do kuwety..Chciałem zrobić tak żeby kupić toaletkę na internecie bo u mnie w zoologicznych nie ma , i nauczyć Dropsa żeby kupkował do toaletki..Co mogę zrobić żeby sie obyć bez toaletki?Chciałbym żeby robił obydwie spray na dole ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz spróbować nie sprzątać domku Dropsa, a wtedy on albo przestanie tak mieszkać, albo tak jak mój chomik sam zacznie wyrzucać odchody z domku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz spróbować nie sprzątać domku Dropsa, a wtedy on albo przestanie tak mieszkać, albo tak jak mój chomik sam zacznie wyrzucać odchody z domku.

M___M, jeżeli uważasz, że chomik tam by przestał mieszkać, to trocin byś musiał nie wymieniać przez 1,5 miesiąca ? Zły pomysł. Później możliwe, że z moczu chomika i wilgoci (jeżeli masz w domu Tazo) urósł by grzyb, więc naprawdę, nie polecam xD

Moje zdanie na ten temat jest następujące. Ja bym na Twoim miejscu przesiąknięte trociny moczem i bobki dała na dół (po wymianie trocin), a do wymycia domku użyła kwasu cytrynowego, aby całkowicie usunąć osad. Jeżeli to Ci nie pomoże, to możesz dać domek np. na sam dół klatki, tam gdzie chcesz, żeby się załatwiał. Jest też jeszcze jeden wariant. Wymyj dokładnie dwa domki i zamień chomikom na pewien czas, wtedy obserwuj Dropsa i zobacz, czy dalej się załatwia w domku. Jeżeli tak, to możliwe, że nie pomożesz chomikowi, znaczy... Nie spełniesz tej swojej "zachcianki". Ale życzę powodzenia, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grzyba mam w pokoju ale mało bo odkąd pamiętam zawsze nawet jak mój tata 3-krotnie malował "antygrzybiarzem"(czy jak to sie tam nazywa xD)to ustępowało na kilka lat..A co kilka znów wraca :/ Ale tata sie chce na dniach tego pozbyć..Dobra do tematu ;P Dobry pomysł z tymi bobkami i moczem na dół, spróbuje w weekend.Domki mam w prawdzie 3 , 1 jest tak wielki że nie da sie go wsadzić na piętro , 2 jest od Dropsika(taki sam ma megamen) a 3 jest od Hamtara . Myć to ostatnio domek wymyłem wrzątkiem żeby żadne ustrojstwa tak nie zostały..Moge w sumie zamienić domki i zobaczyć przez tydzień czy coś sie zmieniło , a co do tej "zachcianki" to lepiej dla Dropsika niż dla mnie bo po 1.Bardzo wtedy cuchnie a po 2.Choróbska..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W pewnej książce o chomikach (klik) wyczytałem że tylko niezdrowe chomiki załatwiają się byle gdzie. Mój chomik właśnie tak robi.Dlatego moje pytanie jest takie, czy mój chomik jest chory ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. Zazwyczaj młode chomiki załatwiają się byle gdzie, z wiekiem zaczynają wybierać jedno czy dwa miejsca w klatce, z których korzystają - tak robi większość chomików. Ale nie zawsze. Czasami zdarza się, że chomik wybiera sobie nowe miejsce po każdym "przemeblowaniu". Chomiki ze swej natury starają się zrobić sobie toaletę w najdalszym od gniazda miejscu. Czasami, gdy klatka jest malutka - zapach dociera do nich jednakowo z każdego kąta, i wtedy mogą nie robić sobie jednego miejsca.

Oznaką choroby jest, gdy zauważysz, że chomik ma problemy z utrzymaniem moczu. Gdy ma brudny zadek, i bardzo często sika, gdy mocz jest zabarwiony inaczej niż zwykle. Oznaką choroby jest również popiskiwanie przy załatwianiu potrzeb naturalnych.

Na pewno zdarzają się również wśród chomików i flejtuchy.

Jeśli chomik zachowuje się inaczej niż do tej pory, to takie sikanie gdzie popadnie może być oznaką choroby. Jeśli jednak robił tak od zawsze, to wydaje mi się, że nie ma się czym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze mówiąc wątpię... Chociaż... W zasadzie zależy. Chomik, który nie jest jeszcze zadomowiony możliwe, że ze stresu będzie się załatwiał gdzie popadnie. Mój chomik (Żelek) się załatwia w jednym z kącików klatki, lub w kołowrotku, a tak to ma czysto w klatce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje "robią" w domkach. Ale nie są chore i Twój również najprawdopodobniej nie jest. A poza klatką też się załatwia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój chomik ma niefajny zwyczaj - często gdy biorę go na ręce, załatwia się na nich. Nie sądzę, by się aż tak bardzo bał, że ze strachu to robi, bo jest oswojony, a ja mu nie robię złych rzeczy. Czy jest jakiś sposób, by go od tego odzwyczaić? Proszę o szybką odpowiedź, z góry dzięki rotfl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedyną skuteczną metodą wydaje się nauczenie chomika załatwiać się w jedno miejsce, najlepiej do toaletki. Poza tym należy pamiętać o tym, że nie jesteś w stanie dowiedzieć się, czy chomik się boi. Istnieje jeszcze taka możliwość, że chomik jest za długo na spacerach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi nigdy nie przeszkadzały bobki Norki, nie śmierdzą ani nic, tak jak by ich nie było. Możesz Maurysia nagradzać gdy ie narobi, a z czasem może to skuma :buzi: pozdrowionka i powodzonka dla was:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba raczej nie skuma, chomy aż takie mądre nie są. Na mnie każdy chom kupał, mimo iż był oswojony i spał mi na rękach. Po prostu pogódż się z tym, w końcu chom robi małe twarde bobki a nie jak pies:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi