Skocz do zawartości
Lentia

Chomik załatwia się w nieodpowiednim miejscu (domku, na piętrze itd.)

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mała tez tak czasem robiła. Zachowanie jest najzwyczajniej normalne - pusta miska, najczęściej taka ceramiczna - jest chłodna w dotyku. Chłód takiej miseczki kojarzy się chomikowi z wilgocią, a wilgoć z toaletą i siusianiem ;) Dalej to już proste ;)

Można miseczkę zmienić na plastikową lub taką, która jest na tyle wąska, aby chomik do niej nie właził, lub czekać aż się mu odwidzi i cierpliwie myć przed napełnieniem :P

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Po_prostu musisz przestawić miskę. Najpierw oczywiście wyrzuć jej zawartoć i umyj ciepłą wodą, gdy będzie czyste to przenieś w inne miejsce miskę ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przenieś w inne miejsce miskę

Prędzej zgodziłabym się z podrik. Jeżeli ana przenosiłaby miskę z kąta w kąt, to chomik prawdopodobnie i tak by do niej sikał. Tak jak podrik proponuje kupić węższą miskę.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

olcia czemu to nie mogloby zadziałać ?? Ano, najpierw spróbuj porządnie wyczyścić ta miske i przestawić w inne miejsce, a jak nadal będzie załatwiał tam swoje potrzeby, zastosuj się do propozycji podrik

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

olcia czemu to nie mogloby zadziałać

Mogłoby, ale chomik mógłby cały czas chodzić tam gdzie jest miska i się do niej załatwiać. Lepsza jest propozycja podrik. Możesz kupić deserówkę dla ptaków, do chomisia też się nada.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Olcia13 - deserówka się nie nada :D Większość tych misek jest długa i dość głęboka. Caszem zaokrąglona na dole więc nie będzie można jej postawić

Zdjęcie z goolge

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyrzuć miskę i rozrzucaj jedzonko w trocinach. Chomik będzie miał co robić :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

he he niezły pomysł Utopia :lol: Ja myślę że to może pomóc - umyj octem i wrzątkiem miskę ,ale tyle daj octu żeby było czuć na misce jego zapach :P i postaw w inne miejsce a do słoika włóż ściółkę i z miski wlej na nie kilka kropelek moczu xD albo zrób tak jak radzi utopia :D od razu i na całego wyrzuć michę :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm a czy wie ktoś może jak oduczyć chomika sikania w domku? Muszę teraz codziennie wymieniać ściółkę w domku bo Czocherowi się nie chce wychodzić do toalety i robi pod siebie... Próbowałam mu już położyć zasikane trociny w róg klatki ale dalej załatwia się w domku. Dla mnie to nie problem żeby wymieniać codziennie gniazdo ale nie podoba mi się że chomik śpi we własnym moczu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój chomik załatwia się do domku, a sika koło niego...

Jak mam pielęgnowac jego domek żeby nie zniszczyc jego zbiorów?

No bo musze jakoś usuwac te kupki z domku...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz spróbować przestawić domek w inne miejsce, może wtedy nie będzie sobie go zabrudzał. Ale odchody są centralnie w domku, czy chomik je po prostu wyrzuca tuż przed drzwi? Mój Stefan tak robił. :) Grunt, że nie sika w domku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy, zaczem wyrzuca przed, a czasem zostają w domku...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bobki chomika służą mu (min.)do oznaczania jego terytorium. Dlatego robi je w domku :) . Szczególnie spiżarnia jest zawsze oznaczona, tzn. pełna bobków. To jest normalne zachowanie chomików, robią to instynktownie. Dla potencjalnego wroga lub innego chomika ma to znaczyć: te zapasy to wszystko moje :D .

Domek się nie zniszczy od bobków, bo one są twarde, suche i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój chomik sika i robi bobki zarówno w domku jak i na pięterku! To nie jest niczym strasznym. Musisz po prostu tam sprzątać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jeśli masz domek drewniane to nie est takie proste gdy tam sika. Bobki są jak napisała Utopia twarde wiec nic się domkowi nie stanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku kiedy chomik lubi sobie w domku nasikać warto drewniany domek pomalować pokostem lnianym, dobrze zabezpiecza przed moczem i jest bezpieczny dla chomika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ze względu własnie na sikanie w domu moja Kiwi mieszka w pudełkach kartonowych :] ona nigdzie indziej sie nie załatwia tylko w domu, a ja co tydzien wymieniam jej chałupkę i już jej czysto. próbowałam z różnymi domkami ale jak nie zasikała to zagryzła. Nie da sie tego zwalczyć, trzeba sie dostosować :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz świetny patent. Robor męża dostał tymczasowo takie pudełko po butach, postawione do góry nogami, na góre ku wzmocnieniu wieczko, w to wmontowana drabinka. Polubił i tak zostało. Na górze ma piasek i jedzenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od niedawna mieszka u mnie nowy lokator - dżungarek Gryzik. Ma około 6-7 tygodni. Strasznie się wszystkiego bał ale oswoiłam już małego ''dziada'';) Mam z nim tylko jeden problem. Sika i bobkuje gdzie popadnie. Na pięterku, w kołowrotku, w domku a nawet obsikuje świeże jedzenie :unsure: (daję mu je w takiej mini miseczce). Cały czas z nim walczę o to, żeby sikał do słoika, przekładam do niego te obsiusiane trocinki, czyszczę pięterka i kołowrotek żeby nie czuł tam zapachu a ten dalej swoje :angry: Dzisiaj zabrałam mu pięterka, zastanawiam się czy domku też nie wyjąć.. Moja chomiczka Gryzia też z początku sikała w domku ale potem już grzecznie biegała do słoika, z kolei bobki wyrzucała przed domek i zakopywała. Nie ukrywam, że dzięki temu miałam mniej pracy z czyszczeniem klatki. Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić żeby przekonać małego czubka do toalety w słoiku? A tak poza tym to śliczny jest:D :D I charakterny bo bzyczy jak się mu coś nie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bobki - tak mają praktycznie wszystkie chomiki - raczej sprawa nie do opanowania. :)

Sikanie - poczekaj jeszcze parę tygodni, chomiczek z wiekiem poszuka sobie jednego miejsca do załatwiania tej potrzeby. Walka o słoik jest niestety często walką z wiatrakami. Trzeba cierpliwości i trochę sprytu, żeby przekabacić zwierzaka do załatwiania się akurat tam gdzie chcemy. Na przykład mój roborek od razu zaczaił, do czego jest pojemnik z piaskiem, a dżungarka w ogóle go olała. :) Spróbuj wymienić trociny w słoiku na piasek właśnie (bardzo dobry jest Pucek) i sprawdź, czy to nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale nie wszystkie chomiki załatwiają się w jedno miejsce. Mój ma... tyle ile widać w sygnaturze ;) i załatwia się gdzie popadnie. Jakiś taki mało inteligentny :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie na pewno nie, zawsze są jakieś wyjątki. :) Ale większość jednak potrafi się ustatkować. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój załatwia się (bobki) tylko przy kołowrotku a sika tylko za domkiem :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No takim jak Wy (kaskas, Nelaw2) to dobrze, kurde chomik sika w jedno miejsce i tylko to musicie często sprzątać :mad:;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi