Skocz do zawartości
narcyzia

Genetyka chomika syryjskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że są na ten temat artykuły w odpowiednim dziale forum, ale jednak wydaje mi się to niewystarczające. A ja koniecznie chciałabym wiedzieć coś więcej na temat genetyki chomika syryjskiego - moje prywatne zainteresowanie, a w szkołach o takich rzeczach nawet słowem nikt nie wspomina, więc tam nie ma co liczyć na choćby ogólny zarys tematu.

Podstawy genetyki z liceum znam, wiem jak się rozrysowuje krzyżówki. Interesuje mnie jednak sposób, w jaki zapisuje się u chomików konkretne odmiany umaszczenia i długość futra. Wiem, że tego nie da się ot tak ustalić w 100%, bo może być Aa lub AA i cecha w obu przypadkach się ujawni, ale jak zapisać (wszystkie) możliwe warianty np. chomika black z futrem krótkim. Ten przykład wydaje się akurat prosty, ale chodzi mi o zasadę i o przyjęte oznaczenia, jak to poprawnie zrobić, aby właściwie przeprowadzić krzyżówki (oczywiście tylko w teorii, nie zamierzam czynić żadnych eksperymentów ;) ).

Mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi. Znajdzie się ktoś, kto zna się na tym i potrafiłby mi to wyjaśnić? Studiuję tabelki z artykułów, ale coś ciągle mi umyka.

PS. Moim marzeniem jest kiedyś w odległej przyszłości założyć prawdziwą, zarejestrowaną hodowlę, ale do tego czasu muszę nauczyć się wszystkiego, co odpowiedzialny hodowca wiedzieć powinien. A od czegoś zacząć trzeba ^_^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No cóż, na początek wolałabym coś polskiego, tak by nie było żadnych wątpliwości. ^_^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sierść krótka i czarna - obie cechy dominujące, a więc

A - czarna

a - biala

B - krotka

b - dluga

skrzyżujmy go z chomikiem o niepelnej dominacji allelu AaBb - i tak wszystkie wyjdą czarne z krótką a więc kombinacji w tym wypadku jest tyle: AABB, AaBB, AABb, AaBb. O to Ci chodzilo ? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W artykule na forum pisało właśnie, że czarna jest recesywna - aa...

To jest podstawa, a ja mówiłam, że wiem, jak się robi krzyżówki. Chodzi mi o wyjaśnienie, jak konkretne umaszczenia np. black TTS, które nie jest tak proste jak po prostu czarne futro, zapisać za pomocą odpowiednich alleli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hm, a na wykazie cech było, że dominująca :huh: cóż...

chyba Ci nie pomoge, nie jestem aż tak zaawansowana w tych sprawach :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A - czarna

a - biala

B - krotka

b - dluga

skrzyżujmy go z chomikiem o niepelnej dominacji allelu AaBb - i tak wszystkie wyjdą czarne z krótką a więc kombinacji w tym wypadku jest tyle: AABB, AaBB, AABb, AaBb. O to Ci chodzilo ? :D

Ojeju. Wszystko bardzo bardzo źle, pomieszane.

Więc w genotypie chomika umaszczenie czarne, jest recesywne. Tylko chomik o genotypie aa będzie czarny.

więc za kolor czarny odpowiada allel "a".

Natomiast za długość włosa odpowiada literka L.

L - oznacza krótką sierść (cecha dominująca)

l - długą (recesywna)

Zatem czarny chomik o któtkim włosie ma na pewno genotyp aa L - .

a "-" wstawiamy tam, gdzie nie wiemy co jest.

A chomik czarny długowłosy będzie miał genotyp aall

---

Narcyzia :) Fajnie, że tak podchodzisz do tematu

----

A TERAZ ZROBIMY ANALIZĘ GENETYCZNĄ, CHOMIKA CYNAMONOWEGO Z NIEZNANYM POCHODZENIEM

Chomiczek jest cynamonowy. Ma sierść krótką - tyle widzimy. Ale co można powiedzieć o jego genotypie?

Cóż... niewiele. Jednak możemy być zawsze pewni nieco więcej niż połowy genów.

1. Zaczynamy od alleli - a i A.

Chomiczek nie jest czarny. Więc na pewno ma jeden allel "A". - Drugiego allelu nie znamy. Może jest on nosicielem koloru czarnego i posiada drugi allel "a"- a może nie jest i w związku z tym ma drugi allel też "A"? Nie wiemy tego. Dlatego w drugim miejscu wpisujemy "-"

Teraz mamy kawałek jego kodu, wygląda on tak:

A -

2. Idziemy dalej. Teraz analizujemy allel "E" i "e". "ee" - to cecha recesywna. Odpowiada za kolorek cream. Cóż, chomik kremowy nie jest - a cynamonowy. Więc musi mieć co najmniej jeden allel "E". Drugiego, nie znamy. Może nosi on w sobie gen odpowiedzialny za barwę cream? A może nie? Dlatego wpisujemy "-"

Teraz nasz kod, będzie wyglądał tak:

A - E -

3. Teraz analizujemy allel "P" i "p". "pp" odpowiada za umaszczenie cynamonowe. TAK!! Tak! właśnie takie ma nasz chomiczek. To super, bo wiemy, że ma na pewno genotyp "pp".

Więc teraz nasz genotyp, wygląda już tak:

A - E - pp

4. A teraz sobie analizujemy allel "B" i "b". "bb" odpowiada za kolor rdzawy. Hmm.. No nasz chomik jest cynamonowy, a nie rdzawy. Więc musi mieć co najmniej jeden allel "B".

Nasz genotyp wygląda teraz tak:

A - B - E - pp

4. No to teraz sobie analizujemy allel "Ba" i "ba". Allel "Ba", jest dominujący. Odpowiada za biały pas łączony z brzuchem na futrze. Zatem super! Znamy kod naszego chomika - nie ma on białego paska łączonego z brzuchem. Jego genotyp to "baba"

Zatem teraz nasz kod genetyczny, wygląda tak:

A - B - baba E - pp

5. Cóż... Brakuje nam jeszcze analizy wielu innych alleli. Ale chyba poradzicie sobie z tym już sami? :)

Litera mała, np "a" oznacza allel recesywny

Litera duża, np "A" oznacza allel dominujący

Allel "a" - recesywny, odpowiada za umaszczenie czarne

Allel "b" - recesywny, odpowiada za umaszczenie rdzawe

Allel "Ba" - dominujący, odpowiada za biały pas łączony z brzuchem

Allel "cd" - odpowiada za ciemne uszy

Allel "dg" -odpowiada za umaszczenie ciemnoszare

Allel "Ds" -, odpowiada za umaszczenie w łatki

Allel "e" - odpowiada za umaszczenie kremowe

Allel "hr" - odpowiada za brak futra

Allel "l" - odpowiada za futro długowłose

Allel "Lg" - odpowiada za umaszczenie jasnoszare

Allel "p" - odpowiada za umaszczenie cynamonowe

Allel "rd" - odpowiada za nakrapiany pyszczek, brzuch i tył ciała

Allel "ru" - odpowiada za oczy rubinowe

Allel "rx" - odpowiada za futro kręcone

Allel "s" - odpowiada za futro łaciate obejmujące okolice brzucha

Allel "Sa" - odpowiada za futerko błyszczące, tzw satynowe

Allel "Sg" - odpowiada za umaszczenie srebrnoszare

Allel "To" - odpowiada za umaszczenie tortiseshlelle

Allel "U" - odpowiada za przyciemnienie futra z czarnymi obwódkami wokół oczu

Allel "Wh" - dominujący, odpowiada za umaszczenie białe.

Jako ćwiczenie, resztę genoypu określajcie sami.

-----

A TERAZ ZAKŁADAMY, ŻE NASZ CHOMICZEK MA ZNANE POCHODZENIE. (przypominam, to cynamon krótkowłosy)

Dajmy na to, że jego mama ma umaszczenie "Red eyed crem" i jest krótkowłosa - oznacza to, że jej genotyp to ee pp L-

A natomiast jego ojciec, to samczyk o umaszczeniu "cinnamon" i jest długowłosy. - oznacza to, że jego genotyp to pp ll

Zatem możemy wzbogacić kod genetyczny naszego chomika.

Jak jego pochodzenie było nieznane, z analizy genów wyczytać mogliśmy tylko tyle:

A - B - baba E - pp L - (itd)

A teraz, mając jego rodziców możemy wpisać mu do genotypu więcej znanych alleli:

A- B - baba Ee pp Ll (itd)

Zobaczcie! Dodaliśmy dwa wcześniej nie znane allele. Dzięki temu, możemy przewidzieć, jak będzie wyglądać jego potomstwo z większą dokładnością. Wiemy, że jeśli połączymy naszego krótkowłosego cynamonka z paniusią cream długowłosą, jedna czwarta naszego potomstwa będzie kremowa, i jedna czwarta będzie mieć długie włosy. A przewidujemy to, tylko dzięki znajomości umaszczenia rodziców cynamonka.

------------

A twoje TTS, jest potocznym skrótem od Tortoiseshell- Tortoiseshell a u nas na to mówi się "tort"

Nie wszystkie torty, to czarno-żółte torty, Są też cynamonowe torty, o łatach miodowych i czerwonych oczach, jak i golden torty, o łatach żółtych. Ale i też dove tortiseshelle (bardzo smiesznie wyglądają, bo są niebieskie w zółte łatki. Są też torty czekoladowe jak i wiele innych

A jak do torcika, dodamy banded, wyjdą nam chomiki tri-color.

Edytowane przez etykosfera
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tortoiseshell, nie Tortiseshelle. ;)

Edytowane przez _Myszaa_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za obszerne rozwinięcie tematu, etykosfero ^_^ Czyli rozumiem, że analizujemy wszystkie typy alleli, jakie może posiadać chomik. Właśnie tu miałam największe wątpliwości. To teraz pozostaje przyswoić wiedzę i poćwiczyć, duuużo poćwiczyć :D

A i jeszcze jeden drobiazg - czy analiza umaszczenia rodzeństwa z jednego miotu może jakoś pomóc w ustaleniu przybliżonych genotypów rodziców? Wydaje mi się, że to działa w obie strony, ale wolę zapytać ;)

Edytowane przez narcyzia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem ci tak...

Nie ma zupełnie żadnej ani jednej strony zawierającej zdjęcia i opisy wszystkich odmian kolorystycznych.

Jest dużo stronek, poświęconych temu tematowi. Żeby poznać wszystkie, trzeba poczytać ich wiele.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, kilka już przejrzałam, nawet na samym forum znalazłam właściwy wątek :D Umaszczenie cynamonowe wyobrażałam sobie zupełnie inaczej, a okazuje się, że moja Ruda właśnie taka była. Dla mnie zawsze była po prostu ruda ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A i jeszcze jeden drobiazg - czy analiza umaszczenia rodzeństwa z jednego miotu może jakoś pomóc w ustaleniu przybliżonych genotypów rodziców? Wydaje mi się, że to działa w obie strony, ale wolę zapytać ;)

Tak nie jest ;) bo kombinacji jest 15863886 więc to marny sposób.Wyjasniłabym to na podstawie genetyki myszoskoczków ale widze że zbytnio tu nie pasuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie można to ustalić analizując równie dobrze rodzeństwo, a najbardziej wszystko niemalże można wywnioskować po analizie maluchów, które chomik daje - czylu dzieci

-----

Możemy spotkać cztery rodzaje czysto białych chomików. Wyróżnia się białe chomiki –tzw – alcromelanic (cdcd) czyli Dark Eared Wite, chomiki cream, z genem cece (pojaśniającym barwy), chomiki z połączenia genu kremowego i szarego eeSgsg oraz chomiki z niebezpieczną mutacją Wh (Anophthalmic). Wszystkie z nich mają jednolite atrakcyjne białe futro.

Jak je rozróżnić?

Chomik acromelanic (cdcd), ma ciemne uszy a oczy pozostają czerwone

Połączenie genu acromelanic z cynamonem (cdcdpp), daje nam chomika z czerwonymi oczami i różowymi uszami.

Chomik crem, z genem cece ma uszy białe, i czerwone oczy

Chomik biały s połączenia kremowego i szarego (eeSgsg) otzymujemy białego chomika, z czarnymi oczmi o czarnych uszach.

Chomiki z genem Wh, mogą mieć oczy zarówno czarne jak i czerwone, lub nawet całkowity brak oczu.

Rysunek: źródło - wikipedia

Przypadek chomika mylonego z albinosem

albinohamster.jpg

Shot at 2012-09-19

Zacznijmy od chomików z bezpieczną dla zdrowia mutacją -całkowicie białych, mających różowe oczy i uszy. (popularnie, choć niepoprawnie zwanych albinosami)

Połączenie to pochodzi od mutacji acromelanic (Dark Eared White) i gen cynamonu (pp). Jest to gen nieszkodliwy dla zdrowia występujący w naturze. Mutacja ta ogranicza kolor do obszarów ciała, które są poniżej normalnej temperatury. W przypadku genu acromelanic (cdcd), ciemne są tylko uszy. Jednak w połączeniu z mutacją cinnamon (pp) otrzymuje się potomstwo białe o różowych uszach. Takim chomikom pod względem zdrowotnym nic nie grozi - o ile mamy znane pochodzenie chomika i pewność, że pochodzi on od tzw bezpiecznych połączeń a nie Wh (eyeless) genów.

Acromelanic - holmeden hill haven

darkeardwhiteeeppsgsgdg.jpg

Shot at 2012-09-19

Chomiki białe z ciemnymi uszami, mogą również powstać w wyniku krzyżówki chomika silver grey (Sg), i genu cream(ee). Futerko takiego chomiczka ma kolor biały, co nie jest związane z brakiem pigmentu. Teoretycznie poprawna nazwa takiego chomika brzmi „ivory” i tyczy się wszystkich chomików powstałych z połączenia genów szarych (grey ) z kremowymi .(cream) W przypadku krzyżówki z dark grey (dg) kolor będzie lekko wpadać w beż.

Mutacja Wh, inaczej znana jako „eyeless” lub „anopthalmic”) prowadzi do otrzymania chomika o bardzo słabym wzroku i słuchu w postaci heterozygoty, lub do całkowitego braku oczu w przypadku homozygoty WhWh. Dlatego nigdy nie łączymy ze sobą dwóch białych chomików o nieznanym pochodzeniu. Wszystkie białe chomiki nieznanego pochodzenia mogą być nosicielami tego genu i nie powinny być rozmnażane. W przeciwnym razie, będziemy mieć przypadkową hodowlę zwierząt bez oczu. Jeśli dwa chomiki mające Anophthalmic gen "Wh" są rozmnażane to ok. 25% z tego miotu będą bez oczu lub z oczami szczątkowymi.

Chomiki z genem anophthalmic, żyją zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. Nie widzą i mają szczątkowy słuch, dlatego wstają zarówno w dzień jak i w nocy. Mogą być również strachliwe z powodu szeregu swoich zdrowotnych przypadłości. Jako, że nie widzą i nie słyszą, branie ich z nienacka może je bardzo przestraszyć. Nie wymagają poza tym jednak specjalnej troskliwej opieki.

Rozmnażanie takich zwierząt w sposób niekontrolowany jest rzeczą wysoce nieodpowiedzialną.

Jeżeli chcesz rozmnażać białe chomiki, upewnij się czy na pewno oba nie posiadają genu Wh.

Jak rozpoznać, czy nasz chomik ma allel Wh?

Otóż patrzymy na brzuch - gen Wh, w przypadku heterozygot chomików golden, cinnamon, ivory, lilac - brzuch powinien mieć kolor kości słoniwej. Jednak w przypadku nosicieslstwa genu Wh - nie ma on koloru kości słoniowej a jest całkowicie biały. Powinniśmy również unikać rozmnażania dwóch banded (z białym pasem na brzuchu) chomików, lub dwóch białych chomików, ponieważ gen Wh, może być w ich przypadku ukryty i przez nas nierozpoznawalny.

whwh.jpg

Shot at 2012-09-19

Na obrazku pokazane są chomiki: a) ++whwh (golden agouti), b) Whwh++ (golden agouti z genem Wh), c)WhWh (bez oczu) oraz d) Whwh ee (kremowy z genem Wh)

ŹRÓDŁO: RYSUNEK Z OXFORD JOURNALS*

Chomik eyeless (bez oczu) ŹRÓDŁO:OXFORD JOURNALS

78042970.jpg

Shot at 2012-09-19

Tutaj dam przykład białego chomika z mojej hodowli, zrodzonego z Bezy (cream)i Ciastka (cream longhaired) – Plagi (extreme deliute cream). Noszącej recesywny gen cece.

chomiks.jpg

Shot at 2012-09-04

Natomiast tudaj mamy przykład białego chomika z bezpiecznymi genami, powstałymi w wyniku skrzyżowanie genu silver grey i cream. - Moja Tabi. :)

extremediluteblackeyedc.jpg

By etykosfera at 2012-09-10

Na zdjęciu poniżej mamy Adelle Etykosfera, która ma umaszczenie Ivory - mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda na biały:

redeyedivorymale.jpg

Jednak jak się bliżej przypatrujemy, można jednak dostrzec ciepły odcień

redwhiteivoryfemale.jpg

Natomiast pewność mamy, jeżeli dane jest nam odniesienie w postaci innego białego chomika

whiteivoryhow.jpg

I na koniec, prześliczne zjęcie Extreme Dilute Balck Loghaired - Holmeden Hill haven

extremediluteblackdappl.jpg

Shot at 2012-09-19

Autor - Etykosfera

---

Edit - dodałam poprawki i kilka zdjęć :)

Edytowane przez etykosfera
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi