Skocz do zawartości

Białko w diecie chomika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!! Mam pytanie: czy jeśli karma(Versele Laga-Hamster Complete) zawiera 19,5% białka to czy trzeba chomikowi podawac jeszcze białko? Bo gdzieś czytałam że dwa razy w tygodniu trzeba podawać chomikowi białko w postaci jogurtu naturalnego,twarogu,jajka itp. Ale jak karma ma 19,5% to wydaje mi się ze to dużo. :mellow:

:) Helpujcie!!!! :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...
Gość Gabryś

Ja swych chomików syryjskich i dżungarskich nie przyzwyczajałem do mięsa (w jakiejkolwiek postaci). Z produktów pochodzenia zwierzęcego podawałem im jedynie nabiał (twaróg, ser żółty) czy ugotowane jajko (białko) ok. 3x7...myślę, że im to (z tego typu produktów) wystarczało. 

_________

przeniosłam

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko ser żółty jak dla mnie nie jest produktem który uzupełnia białko - raczej tłuszcz, sama traktuję go jedynie jako przysmak i podaje go dużo rzadziej niż białko. Z twarożkami też różnie bywa z tą ilością tłuszczu. Moje chomiki jedzą jajka.. przepiórcze od zawsze (karzełek dostawał ok. 3/4, 1/4 szła dla myszek jeszcze wtedy, syryjek całe - wszystko dzielone na dwie partie na 2 sąsiednie dni ze względu na to, że więcej było wtedy zjadane na bieżąco) :P Kurczaczek jakoś tak średnio podchodził. Jeszcze suszone świerszcze były - ale Bambus i Lu nie przepadali za nimi (Haidi wcinała aż miło), chociaż już żywego świerszcza Bambus zjadł z taką rozkoszą na pyszczku.. ;)

Teraz jak jest jeszcze Trufelka to dodatkowo naprzemiennie z jajkiem (bo z tego co mi Pampi pisała nie bardzo jej podchodziło) będzie jogurt naturalny.

Dlaczego dużo osób podając jajka jako źródło białka podaje z niego samo biało, tak jakby się bali żółtka podać? Może mi się coś źle kojarzy, ale zawsze dawałam również żółtko. Jak to z tym jest, bo już zaczynam wątpić? :P

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Gabryś

Podawałem tylko białko jajka bo gdzieś tak kiedyś wyczytałem w takiej książce o chomikach gdzie było właśnie wspomniane o białku jajka...nie wiem być może i żółtko też można (tylko, że w nim jest więcej tłuszczu). Eee ser żółty przecież też z mleka sie robi tak więc oprócz tłuszczu i tego białka zwierzęcego też tam się trochę znajduję...Jeśli się dba „o linię chomika ;) ” to można zawsze te mniej tłuste sery czy to żółte czy białe wybierać  ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem z czego się robi ser żółty :P Tylko dla mnie nie jest on dobrym źródłem zaspokajania białka - sporo zależy od chomika, co innego chudy syryjek (Bambus dostaje), a co innego przygrubawy dżungarek (Lu może dostał 2 razy malutko na smaka). Są po prostu lepsze zamienniki jak na mój gust - bardziej "uniwersalne" (choć to złe słowo chyba), ale każdy podaje co woli ;)

Biorąc pod uwagę, że z tego co wiem (a mogę się mylić) białko jajka to mieszanina wody (w większości) i aminokwasów, to nic dziwnego, że żółtko robi za "bogatsze". Ale żółtka w jaju jest ok. 1/3, a białka prawie 2/3 - to się fajnie rozkłada. Dodatkowo w żółtku są i białka (chyba nawet więcej niż w białku biorąc pod uwagę objętość obu?), tłuszcze (ale jest to jakaś część z tej 1/3 jedynie :P), szereg witamin i innych związków/pierwiastków (choćby żelazo, które jest nośnikiem tlenu we krwi w skrócie). A białko to.. woda i aminokwasy niemal tylko - dlatego zawsze podawałam z żółtkiem, ale już tyle osób piszę, że podaje samo białko, że zaczynam wątpić po protu :P A książkom o chomikach nie wierzę.. xD

Odnośnik do odpowiedzi

Eee ser żółty przecież też z mleka sie robi tak więc oprócz tłuszczu i tego białka zwierzęcego też tam się trochę znajduję.

Ciekawe tylko czy ser,który posiadasz faktycznie jest serem, a nie produktem seropodobnym,który trafia szybko na półkę bez długotrwałych procesów,które przechodzi ten prawdziwy. Do sera pakowane są duże ilości soli, w tym tłuszcz - niekoniecznie dobry dodatek do chomiczej diety, tak samo jak szynka ze sklepowej lady.

Największe ilości białka są w chudym twarogu, podaje się filet z kurczaka, jajka - powinno tyle wystarczyć w chomiczej diecie, nadmiar nabiału przecież też musi być równie szkodliwy co jego niedobór ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Nadmiar białka przede wszystkim prowadzi do obciążenia nerek i wątroby. W połączeniu z częstym serwowaniem pokarmów tłustych do tego (ser żółty) to krok od otyłości z miażdżycą lub niewydolnością układu wydalniczego i metabolizmu (własnie nerki, wątroba - uszkodzenie nerek znowu prowadzi za sobą skutki w ukł. krwionośnym, podobnie z  uszkodzeniem wątroby). Tak samo jak jego nadmiar zaburza przyswajanie wapnia (można poczytać o skutkach, bo on nie tylko buduje kości).

Ogólnie o żywieniu można by całe tomiska pisać ;)

Odnośnik do odpowiedzi

ryba jak najbardziej (ja podaję podgotowanego w wodzie bez soli łososia albo krewetkę i Milion wcina aż miło popatrzeć). Jeśli chodzi o śmietanę to można podać ale ze względu na dużą zawartość tłuszczu jednak nie polecam - dużo lepiej podać jogurt naturalny.

Odnośnik do odpowiedzi