Skocz do zawartości
xDestiXx

Chomik przewraca się na plecy oraz mało pije

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku dni mam chomika Pandę natomiast od dwóch dni dziwnie się zachowuję, wcześniej gdy wyjmowałem z klatki jego domek biegał po niej i kopał w wiórach szukając swojego domu, teraz biega po klatce, staje na tylnych łapach i przewraca się na plecy, robi to tylko gdy nie ma domu, gdy mam go na rękach bądź biega sobie na moim biurku nie robi tak. Na różnych stronach czytałem, że może to być oznaka choroby bądź strachu. Zdziwiło mnie jednak to, że nie robiła(to chyba ona :P) tak od początku a dopiero od nie dawna.

Drugim dziwnym zachowaniem jest to, że strasznie mało pije, gdy miałem chomika syryjskiego do wody przychodził co chwilę, panda przychodzi baaardzo rzadko (z tego co widzę to może z raz dziennie [nie wiem jak w nocy]), gdy dam jej nawilżony palec to go liże a do poidełka nie przychodzi.

Co może być przyczyną powyższych zachowań ? I czy mogą one bardzo zaszkodzić mojemu chomiczkowi ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwsze masz chomika dżungarskiego a nie jakąś pandę. To jest choroba "backflip" chyba przejawia się ona właśnie takimi wywrotkami, jakiej wielkości jest jego klatka? Chomik tak robi gdy ma zbyt mało miejsca/ zbyt mało rozrywki w klatce. Chomik pewnie pije gdy ty tego nie widzisz ^_^

Edytowane przez chowder75

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, że to dżungarski ale to jest jakaś niby odmiana dżungarskiego o nazwie panda więc tak go nazywam :P Klatka jest dość duża, jednak nie ma jeszcze w niej kołowrotka więc to może to jest przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Backflip to choroba, a nie wynik braku miejsca... Po drugie, nie istnieje chomik panda. Jest to tylko rodzaj umaszczenia chomika dżungarskiego, który z resztą często zanika z wiekiem. To tylko chwyt marketingowy sprzedawców. A co do picia - chomik jest mały, więc mało pije. Poza tym wodę czerpie też ze świeżych waryw i owoców.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panda to tylko typ ubarwienia a sprzedawcy z zoologów wymyślili sobie taki gatunek jak "chomik panda". Chodziło mi o dokładane wymiary bo "duża" to pojęcie względne ;) Kołowrotek dla dżungarka- minimum 20 cm średnicy!

Backflip to choroba, a nie wynik braku miejsca... Po drugie, nie istnieje chomik panda. Jest to tylko rodzaj umaszczenia chomika dżungarskiego, który z resztą często zanika z wiekiem. To tylko chwyt marketingowy sprzedawców. A co do picia - chomik jest mały, więc mało pije. Poza tym wodę czerpie też ze świeżych waryw i owoców.

Ja gdzieś czytałem że to właśnie z braku rozrywki/ nudy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby tak było to każdy chomik w zoologicznym czy też u prywatnych właścicieli z klatkami 20x30 tak by się zachowywał. Poza tym nie wiem czy to taka frajda przewalać się co i rusz na plecy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem że to choroba ale musi mieć ona jakieś skutki, i jeszcze czytałem że to przez ""błędy" w genetyce !?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm skoro choroba to czemu robi tak tylko gdy nie ma domku ? No i raczej powinien robić tak od początku. A co do gatunku, wiem jak jest z "pandą" bo przed zakupem dużo o nim czytałem, wziąłem takiego chomika a nie innego bo mi się podobał :P Zwykły dżungarski był dla mnie za szary a ten tak fajnie wygląda :) Syryjskiego już miałem więc chciałem innego teraz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma takiego gatunku jak "panda". Twój to Campbell, hybryda albo dżungarek - panda to tylko umaszczenie.

Co do poidełka - sprawdź czy dobrze leci woda.

Z tego co zrozumiałam zabierasz chomikowi domek ? To może go stresować. "Backfliping" to choroba genetyczna.

Edytowane przez Paryzanka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz zauważyłem, że nie przewraca się zawsze, czasami zaczyna skakać jak kangur i czasami za bardzo odchyli się do tyłu i przewraca się na plecy. Powiedzmy na 5 odchyleń wywróci się raz, z tego co widziałem na tym filmiku to jeżeli była by to choroba wywracał by się za każdym razem czy to nie ma znaczenia ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wstaw może filmik, łatwiej będzie rozmawiać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chowder, tak to ma związek z genetyką. Jest to wada neurologiczna występująca najczęściej u wsobniaków. Przewracanie się jest spowodowane skurczem mięśni grzbietu chyba, nie pamiętam, ale kiedyś mocno wgryzłem się w artykuły o tej chorobie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Filmik nagram jutro, a co do choroby, czy to jakoś przekłada się na długość życia chomika ? Czy po prostu będzie się tylko wywracał i nic więcej.

Kolejna sprawa, czy u wszystkich chomików dżungarskich występuje ta choroba ? Czy to tylko 1 na xxx i akurat miałem pecha, że na takiego trafiłem.

Edytowane przez xDestiXx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wszystkie chomiki dżungarskie mają tą chorobę. Stanisław napisał, może to występować od chowu wsobnego (matka z synem, ojciec z córką, brat z siostrą itp.) czyli są słabsze geny i "pomieszane".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U wszystkich na pewno nie - myślę, że pojawia się u mniej niż 5% chomików karłowatych. Ale się pojawia, niestety. Nie wiem w jakim stopniu, ale choroba wpływa na długość życia. Jeśli mówisz, że chomik nie zawsze tak reaguje, to być może jest coś innego? Syndrom zaostrza się w sytuacji stresowej, a zabranie domku do takich należy - być może lepiej byłoby go nie wyciągać. Bardzo przydałby się filmik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właściwie to robi tak tylko gdy nie ma domu, obserwowałem ją dość długo (bo większość czasu przespała) ale gdy miała domek mimo stawania na tylnych łapkach ani razu się nie przewróciła. Może to faktycznie tylko przez stres. Postaram się jutro nagrać sytuację jak wyciągnę jej domek i jak domek posiada(o ile wstanie i będzie się ruszać :P). Teraz gdy mam ją już dłużej to coraz mniej się wywraca mimo wyciągnięcia domku i więcej pije więc może już bardziej się przyzwyczaiła do nowego otoczenia.

Edytowane przez xDestiXx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co wgl wyciągasz ten domek?

I kup jak najszybciej kołowrotek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Domek wyciągałem żeby się coś poruszała bo tak to spała cały czas (wiem, że to zwierze nocne ale no :P), teraz już sama wychodzi i biega sobie gdy ktoś wejdzie do pokoju, bardziej towarzyska się zrobiła, przez ostatnie 2 dni właściwie wcale się na plecy nie wywróciła, czasami tylko tak jak by ją na bok delikatnie przechyla ale zaraz się prostuje. Dzisiaj kupiłem kołowrotek i jak na razie woli spać a nie w nim biegać :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

13 cm, wiem, że to trochę mało ale jak włożyłem tam chomika to prawie go w nim widać nie było więc wydaje mi się, że przynajmniej jak na razie jest wystarczający.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Domku nie wyciągaj na przyszłość. Ciebie w środku nocy nikt nie budzi "żeby no", więc lepiej nie rób tego chomikowi. :) Kołowrotek na pewno jest za mały. Taki rozmiar jest za mały nawet dla roborka - docelowo, jak chomik urośnie (jeśli jeszcze rośnie) to już na pewno będzie za mały. Zwierzak na razie nie bardzo wie, do czego kołowrotek służy, skoro nie miał go do tej pory, ale to tylko kwestia czasu, żeby się dowiedział. :)

Jeszcze przychodzi mi na myśl jedna rzecz - czy chomik jest w jakiś sposób czasami agresywny? Bo takie przewracanie się na plecy może być również próbą obrony przed drapieżnikiem, czyli człowiekiem.

Co do picia - chomik pewnie pije tyle samo cały czas, tyle, że normalnie powinien to robić w nocy - a że Ty go budzisz co chwilę, to pewnie wziął się za picie i w dzień.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak już pisałem jak na razie kołowrotek dla niej jest w sam raz, urośnie to kupie większy :) Agresywny właściwie nie jest, tylko czasem gryzie gdy się ją obudzi :P Co chwilę jej nie budzę :) Może z 2-3 razy dziennie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale po co budzić? Kołowrotek nie jest "w sam raz" - jest zbyt mały ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi