Skocz do zawartości
*SwEeT_aNiOłEk*

Gałęzie, liście, szyszki, korzenie, kora i mech

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałam, że gałązek z drzew owoców pestkowych nie można podawać, gdyż zawierają coś trującego. Korzenie chyba zbytnio się nie różnią od gałązek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, gałązki drzew i krzewów owocowych można spokojnie podawać chomikom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak koleżanka napisała - gałązki z drzew owocowych mozna podawać i z krzewów też.Ale z drzew pestkowców raczj nie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, gałęzi z wiśni i czereśni nie można podawać! podrik jeśli nie wiesz, nie pisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, gałęzi z wiśni i czereśni nie można podawać! podrik jeśli nie wiesz, nie pisz.

a skąd takie wiadomości? można.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak koleżanka napisała - gałązki z drzew owocowych mozna podawać i z krzewów też.Ale z drzew pestkowców raczj nie

Z tego co wiem, to wiśnia i czereśnia są drzewami pestkowymi. A gałązki zawierają coś trującego (nie pamiętam dokładnie co).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ehhh...

tak, pestkowce (jak np. brzoskwinia) zawierają trujące alkaloidy i garbniki w nadmiernych ilościach, a pestki kwas pruski. jako chemik wiem to.

ale gałęzie wiśni i czereśni są ok.

'jeśli nie wiesz, nie pisz.' :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiśnia to drzewo pestkowe, tak jak morela, śliwa czy brzoskwinia i takich gałęzi się odradza podawać jakiemukolwiek gryzoniowi. Albowiem zawierają one szkodliwe substancje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiśnia to drzewo pestkowe, tak jak morela, śliwa czy brzoskwinia i takich gałęzi się odradza podawać jakiemukolwiek gryzoniowi. Albowiem zawierają one szkodliwe substancje.

jabłoń też jest pestkowcem - a chomik z chęcią zje nawet pestki :P warto się najpierw dowiedzieć, a potem uparcie kłócić.....

jeśli nawet magistrowi chemii biologicznej nie wierzysz, to skorzystaj przynajmniej z opcji 'szukaj'...... viewtopic.php?f=61&t=3921&hilit=ga%C5%82%C4%99zie+wi%C5%9Bni

bo czasem, kurna, warto.......(!!)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi o pestkowce które mają 1 pestkę.Jakby chodziło o wszystkie to by chomikowi nic nie można by było podać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wiśnia i czereśnia są ok. a mnie już nudzi dyskusja o niczym :P nie chcecie, to nie dawajcie. a można.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio kombinuje troche jak dodac kilka naturalnych akcentow do klatki chomika wkoncu wymyslilem sobie min. korzen. Niestety tutaj nie znalazlem za duzo info o ich mozliwej toksycznosci wiec postanowilem podzielic sie tym co udalo mi sie wykopac na niemieckim forum.

http://www.das-hamsterforum.de/thread.p ... ght=Wurzel

Po pierwsze korzenie mangrowca sa jak najbardziej bezpieczne i wskazane.

Przykładowe foto Dołączona grafika

Po drugie korzenie mopani sa trujace dla chomikow.

Przykladowe foto Dołączona grafika

Wkoncu mowia tam tez o czyms takim jak "Savannenwurzel" ale niestety moja znajomosc jezyka niepozwala mi okreslic co to moze byc. jeśli jest ktos kto ma wiecej pojecia o niemieckim bylbym wdzieczny za tlumaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze mowiac to cicho liczylem na Ciebie no ale chyba bede musial sam jeszcze troche poszperac w necie. W kazdym razie dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja swojemu dżungarskiemu włożyłem do klatki dość spory, pusty w środku konar jabłoni. Jest to taka tuba z tym że ma jeszcze w ścianach dziury po bocznych gałęziach. Chomik zawsze tam śpi, ma magazyn ziaren, i jeszcze sobie ząbki piłuje na drewnie. Polecam !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy to dobry dział ale wie ktoś gdzie w Kielcach mogę kupić patyczki dla gryzoni (widziałem gdzieś na nacie takie z leszczyny) znajdę je może w jakimś zoologu ? Chodzi mi mniej więcej o takie http://www.sklep.videozoo.pl/product_info.php?products_id=2131&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2010-08&utm_content=2131

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Kielcach - nie wiem. Ale szczerze, to myślę, że powinny być w każdym lepszym zoologu.

A nie lepiej wziąć gałęzie z drzewa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wole mieć pewność że nie zaszkodzą mojemu chomikowi, a w ogóle to w mojej okolicy nie ma leszczyn ;> . Zobacze w zoologu w galerii echo i w realu ( to są najlepsze zoolologi w Kielcach )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałabym dać do klatki mojego Pysiaka jakiś grubszy gałązek,czy mogę iść do ogrodu trachnąć kawałek konara z jabłoni.Czy trzeba taką gałązkę poddać jakimś zabiegom przed włożeniem do klatki?Nie chciałabym aby zaszkodziło coś chomikowi jak zacznie ją gryźć.

Do tej pory kupowałam pędy jabłoni do gryzienia ale one są małe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po wygotowaniu w wodzie z solą, wypłukaj gałąź w zimnej wodzie, albo zostaw ją w niej na pół godzinki. Nie będzie wtedy miała specyficznego zapachu mokro-słonego drzewa :) A na samo gotowanie użyj niepotrzebnego naczynia, zazwyczaj zupka powstała z takiego gotowania bardzo trudno się zmywa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz włożyć konar na godzinę do piekarnika, lub - jak już pisali moi poprzednicy - wygotować/wyparzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy liście palmowe mogą zaszkodzić?

Nie mam oczywiście zamiaru karmić nimi chomiczka, chciałabym je wykorzystać do przeplecenia pomiędzy szczebelkami pięterka (wiadomo w jakim celu), zastanawiam się jednak czy nie mogą w jakikolwiek sposób zaszkodzić one chomowi bo wiadomo że prędzej czy później dywanik taki będzie musiał być skosztowany :P . (liście takie stosuje się w kuchni np. jako mata więc nie powinny być toksyczne....co nie?) :)

mata:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że nie jest to toksyczne i możesz przewlec to między prętami

Nie zaszkodzi sobie a poza tym nie złamie nóżki :oczko:

Czekam na nast. wypowiedzi ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi