Skocz do zawartości
*SwEeT_aNiOłEk*

Gałęzie, liście, szyszki, korzenie, kora i mech

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do klatki mozna wstawić jakies gałązki?? Jeżeli tak to czy to mają być jakieś specialne czyt takie zwykłe z dworu? I chodzi mi o to czy roborkowi mozna taka umieśćic czy ją zje czy cio nie zaszkodzi mu jak bedzie obgryzał??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gałązki, to jak najbardziej. Ale z drzew owocych, niepryskanych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

eejj no... a lisciaste drzewa nie moga byc ?? :p ja mam teraz te 5 ton wyrzucic przez balkon ?? :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszy raz sobie weszłam do tego tematu i takie bzdury poczytałam, ze az miło dementować ;P

Gałązki powinny być w klatkach chomików i powinny być uznawane jako wyposarzenie standardowe :)

Co do tego, co Tabi napisał, ze tylko drzew owocowych to jest to głupota wyssana z palca (sorry) :) Moga być też inne drzewa, ale wybrane (liste podam później), a drzewa owocowe też nie wszytskie są odpowiednie :)

Co do pytania macarona o to czy gałązki drzew liściaste moga być to nie wszytskie, tylko z wybranych drzew i nie moga być zbierane z ziemi, ale ucięte bezpośrednio z rośliny macierzystej (w tym przypadku drzewa :P), w przeciwnym wypadku możemy chomika zarazić jakąs chorobą np. aspergilozą (wywołaną grzybami aspergillosus, aspergilis - różni ludzie różnie mowią, jak sprawdze poprawną nazwy to poprawie :P)

Jak mam jeszcze odpowiedzeć na coś to pytajcie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

najlepiej dawac z jabloni albo gruszy. Nie mozna zbierac w mieście bo tam brudno i chomik moze sie rozchorowac:/ ja kupowalam kiedys takie gałazki w sklepie i to byly wlasnie galazki gruszy i jabloni. Chomikom bardzo smakowaly a myszoskoczek w chwilę pogryzl na male kawaleczki (czytaj drzazgi:):). Chomiki zgryzaly kore i troche drewno i byly bardzo zadowolone:):):) polecam galozki:):):)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polecam "Herbal Pets - Mieszanka korzeni króliki i gryzonie", znajdują się tam również patyki różnych drzew, są napewno zdrowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a ja wroce do tematu... ostatnio moj skarb kupil swojemu kroliczkowi galazki ....tylko ni pamietam jaka to firma... tez tak pakowane jak herbal pets... i sa to nie takie galazki o jakich pisal tabi tylko takie grubsze galezie- patyki... a liste galazek moge podac z notatnika, a jak co to ktos skoryguje :

wierzba, buk, klon, brzoza, leszczyna, grusza , jablon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeszukałam calutkie forum i nie znalazłam podobnego tematu. Czy można dawać chomikom szyszki np: do ścierania ząbków albo do jedzenia ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

szyszki pochodza z drzew iglastych, a wiec zawieraja zywice, jest ona trujaca dla chomika - a poza tym moze mu zakleic torebki, wiec mysle ze nie powinno sie ich stosowac.

z tego co znalazlam, to wszyscy sa jednego zdania - szyszki sie nie nadaja

natomiast niektore nasiona wyluskane z szyszek juz tak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jestem podobnego zdania co kaskas. Nasiona z szyszek to juch chyba bardziej do jedzenia, a nie do ścierania. Już chyba lepsze by były gałązki drzew owocowych =)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

o tak nasiona predzej ale po co Chomcio kombinujesz jak sa kolby galazki drzew owocowych suchy chleb . No nie winie cie za to ze sie pytasz moze chciales urozmaicic diete chomciowi i za to cie popieram ze sie spytales zamiast dawac i ryzykowac. Ale kombinowac nie potrzba jak jest wiele innych rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A orzech? Wie ktoś czy chomikom można włożyć do klatki gałązkę orzecha?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gałązki orzecha (czy to włoskiego, czy leszczyny) można podawać chomikom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Och, to super ;] Szorowałam te gałęzie cały dzień i bałam się, że będę musiała je wyrzucić. Co powinno się jeszcze z nimi zrobić przed włożeniem do klatki? Na razie umyłam je, wyparzyłam we wrzątku a teraz schną na kaloryferze. Może wypiec je w piekarniku? A jak tak, to w jakiej temperaturze i jak długo? :??:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie się wydaje, że nie ma sensu. Jeśli chcesz oczywiście, to nic nie stoi na przeszkodzie, proponowałabym piekarnik ustawić na 100 stopni i tak z 10 minut, żeby ewentualne robaczki się upiekły. rotfl Ale myślę, że one już dawno pouciekały. Suszenie na kaloryferze powinno wystarczyć. A jeszcze jak mówisz, że wyparzyłaś, to już na pewno będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamontowałam gałązkę w klatce :) Tak właściwie to mały kawałek gałęzi który wyglądem przypomina drzewko - zrobiłam na niej mały podeścik z patyków i tak powstał domek na drzewie ;] Tuptuś przesiaduje tam cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To, że można dawac chomikowi galązki, to nie znaczy, że wszystkie... bzu radze nie podawac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gałązki to najlepiej świeże wierzbowe, lub leszczynę. Zaraz jak zaczną wypuszczać młode pączki będą Waszym zwierzakom bardzo smakowały. Jeszcze trzeba trochę poczekać, aż natura się zacznie budzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie na podwórku, dość daleko od drogi rośnie młoda mirabelka( jakby ktoś nie wiedział, to jest taka śliwka) i zastanawiam się, czy mogę jej gałęzie dać mojej Łatusi...

Mam jeszcze lipę drobnolistną i jesiona, ale ich gałęzie są zbyt wysoko i zbieram jedynie wtedy, gdy jakaś spadnie...

Oprócz tego mam jeszcze trzy leszczyny, ale Łatka już ma zrobioną drabinkę i kawałki patyków z jej drewna...

I zastanawiam sie właśnie nad tymi gałązkami...

I jeszcze jedno pytanie dotyczące gałązek... U mnie w polu rośnie grusza polna i jakbym chciała dac jej gałązki Łatusi do klatki, to czy muszę najpierw poodcinać te kolce, które są na galęziach( to raczej nie są kolce, ale nie wiem, jak to nazwać)?

Przepraszam, jeśli był taki temat, chociaż ja go nie znalazłam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mirabelka, jest raczej mało wykorzystywana w klatkach, a w sumie w ogóle. Ja osobiście nie dawałam jej gałązek żadnemu z moich chomików, bo z resztą skoro mamy sprawdzone drzewka, to przydałoby się ich trzymać. Nie musisz kombinować nad tym, jaki gatunek drzewa dać chomikowi, bo jemu to w sumie nie robi różnicy chyba, że bierzemy pod uwagę miękkość, ale te wymienione wyżej przez Ciebie drzewka są już urozmaicone pod tym względem: twarde -jesion i miękkie - lipa.

Kolce na gruszy, to ciernie, czyli jest to najwyraźniej dzikie drzewo, w miarę możliwości jakbyś już chciała ją podać, to trzeba by było odłamać ciernie. Lepsze by były gałęzie z "czystej" odmiany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jednak zrezygnować z mirabelki?

ja muszę mieć 100% pewności, żeby po włożeni jakiejś gałązki moja Łatusia nie zdechła...

W takim razie zostanę przy jesionie, lipie i leszczynie.

jutro może pójdę w pole po gałązki gruszy jak będzie sucho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drzewko to nic innego jak gałąź.

Prosimy kogoś dorosłego o pomoc w ucięciu odpowiedniej gałęzi. Najlepsza jest z jabłoni. Dajemy taką oto gałązkę pod bieżącą, ciepłą wodę. Później najlepiej jeszcze polać ją wrzątkiem. Wycieramy ją. Otrzepujemy nad wanną. Następnie dajemy suszyć na lub obok kaloryfera. Kiedy już uschnie mocujemy w klatce za pomocą sznureczka, bawełnianego. Najlepsza będzie sznurówka. Oczywiście trzeba obciąć z niej te plastikowe końcówki! Chomiczki się po nim wspinają, obgryzają go-ścierając zęby oraz pazurki.

Nie polecam go do małej klatki - zabiera dużo miejsca, chociaż daje chomikowi wielką frajdę!

I oto gotowe drzewko. Po zamocowaniu wygląda tak:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi