Skocz do zawartości
czesik2007

Mój chomcio-Proszę o porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przepraszam jeśli te pytania padły i proszę o porade albo powiadomienie mnie o tym że już temat był.Miałem już kiedyś chomiki ale kompletnie nic nie pamiętam z tamtego okresu :/.Dziś kupiłem sobie chomika(Roborka),niewiem ile ma ale podobno młody ani nie znam jego płci.Otóż mam kilka pytań.Otóż nie zauważyłem żeby chomcio pił z poidełka,wydaje mi się że on niewie że tam jest woda-jak mu pokazać?.Czytałem tu na forum że karma Vitapol jest zła,niedobra itp-Jak to z nią wkońcu jest? Antoś(Tak ma na imię ^^ w razie czego będzie Antosia :D) ciągle ale to ciągle siedzi w kołowrotku-Czy to normalne że zrobił sobie z tego domek? Bo on tam śpi,je zachomikowane jedzonko i się załatwia.Mam jeszcze pytanie jakim smakołykiem najlepiej go oswoić(Wiem że u tej rasy to bardzo trudne ale ja jestem cierpliwy :)) Mam kolejne pytanie.Czy wyciągając go z akwarium w tym przypadku bez jego woli(Na chama) stresuje go bardziej,robię bardzo źle i utrudniam sobie zadanie oswojenia go? Wiem że jest on bardzo delikatny ale ja potrafię się obchodzić z taką kruszynką delikatnie obejść :) Dziękuje z góry za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vitapol nie jest najgorszy, ale najlepszy też nie jest, dodaj do niego z ziółka HP I będzie ok :).. Najlepsze karmy to Vitakraft , Beapher, Versele-laga. Jeśli nie umie pić z poidełka, to daj mu miseczkę z wodą, ale myślę że Roborki nie piją dużo, zauważysz dopiero po kilku dniach, albo usłyszysz jak pije. Myślę, że normalne co do kołowrotka, wiele chomików tak robi, a ma w klatce dobry domek? Jeśli nie, to koniecznie go wstaw, chomik musi mieć swój własny kąt. Ah :). I tutaj się mylisz, WSZYSTKIE (. zdarzają się wyjątki) uwielbiją pestki słonecznika, są tak jak dla nas czekolada ;). Więc połż sobie ziarenko na środku dłoni, i poczekaj aż chomik wejdzie. Nie bierz od razu chomika na ręce! W żadnym wypadku, musisz dać 3-4 dni do oswojenia się z nowym miejscem, dopiero później działaj. Nie wyciągaj go/jej teraz, bo się wytraszy i faktycznie będzie miała dodatkowy stres. Więcej poszukaj sobie w "Świat chomików" i "Oswajanie" . Dziękuję :D.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vitapol był zły. Teraz wypuścili nową serię karm, która jest naprawdę dobra. Moje chomiki dotąd jadły Versele Laga, ale teraz zajadają właśnie Vitapol. Przy kupnie zwróć tylko uwagę czy to "stare" kolorowe śmieci, czy "nowe" w pełni naturalne smakołyki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na razie nie wyciągaj chomika z akwarium jak ty to nazwałeś "na chama".

Myślę że najlepsze smakołyki to słonecznik i pestki dyni.

Na razie postaw mu w klatce miseczkę z wodą, a jak się już oswoi to spróbuj leciutko zamoczyć mu nosek poidełkiem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jula ma on własną chatke :) Zauważyłem że czasem tam wchodzi ale on chyba sobie z tego wc kwadrans zrobił.Dzięki za porady,będą mi bardzo pomocne :) Zapomniałem wczoraj jeszcze spytać a nigdzie się z takim pytaniem nie spotkałem ale czy mogę mu nad akwarium zamontować lampke jarzeniową? Nie oślepi go to ani nie zrobi mu krzywdy? Chciałbym żeby miał trochę jaśniej :/ Swoją drogą od razu posłuchałem się waszych rad i chyba rzeczywiście chciało mu się pić :)Jeszcze raz dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najzupełniej szczerze mówiąc, chomiki roborowskiego nie są gatunkiem, który z wielkim entuzjazmem będzie wchodził Ci na dłoń i oczekiwał pieszczot. To typ zwierzątka płochliwego, żyjącego w swoim świecie. Jeśli roborek nie będzie uciekał w panice na sam Twój widok - to już jest sukces. Niestety nie zmienisz jego natury wielką cierpliwością. Sztuki o pewnej dozie zaufania trafiają się niezwykle rzadko, a i te nie przepadają za tym, by brać je z rękę. Więc raczej pogódź się z naturą tego zwierzątka. Jak najbardziej podawaj z ręki smakołyki i próbuj przyzwyczaić zwierzątko do siebie, ale nie oszukuj się, że zmienisz jego naturę i będziesz miał przytulaka - to nierealne. To zawsze będzie ruchliwe i płochliwe zwierzątko. Zawsze.

PS Lampka jarzeniowa odpada. chomik nie wyjdzie z nory dopóki jej nie zgasisz. I szkodzi na oczy.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podrik wiem doskonale ale chciałbym go kiedyś zobaczyć poza swoim terytorium,żeby mógł się wybiegać niż tylko w tym swoim kółeczku :) dzięki za opowiedzenie o lampce :) Czyli światło dnia będzie mu musiało starczyć...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie mu starczy ;) wszakże to zwierzę nocne i głównie radzi sobie po ciemku :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tym bardziej, że chomiki mają bardzo słaby wzrok, więc co on ma widzieć? Spokojnie, nie martw się do jedzonka to on dojdzie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym poruszyć kwestię oswojenia.Mój roborek ma tak że jak po niego sięgam to trochę się boi a gdy już go wyciągne to jest grzeczniusi.Czy to oswojenie? Bo myślę że tak jeżeli on nie próbuje mi uciec na rękach a zajeło mi to bardzo mało czasu i się dziwie :l

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może za gwałtownie do niego podchodzisz? I dla tego się boi gdy podchodzisz.

Spróbuj delikatnie i powoli do niego podejść tak aby cię widział. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja Niunia nie lubi jak ja wyciagam"od gory".I choc jest calkiem osowjona,to zawsze ucieka.Natomiast jak jej podstawie dlon to sama bardzo chetnie wchodzi i da sie wyciagnac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w oswajaniu to niezbyt ja nie musiałam się wysilać bo odrazu przychodził do mnie i był taki grzeczniusi chomiś :D i się nic nie bał

Edytowane przez Mizu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

możesz mu dodawiac do karmy rodzynki płatki owsiane słonecznik (bez soli) pestki dyni

a tak ogólnie to mech mlecze i gałazki brzozy (cienkie) i gerbera :excl:

jeśli ma dużą klatke to gruby kawałek brzozy możesz mu zrobić drabinke (z patyczków od lodów) :rolleyes:

ale mało mu dawaj dropsów bo bedzie gruby ;) :D

0

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wiki - dropsów nie należy podawać w ogóle. Sama chemia i cukier. Można kupić ale dla siebie (polecam jogurtowe i owocowe :) ).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi