Skocz do zawartości

BangBang

Czytelnicy
 • Zawartość

  230
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  9

Zawartość dodana przez BangBang

 1. BangBang

  Guz na policzku u chomika

  Jak najszybciej do weterynarza ze specjalizacją w zwierzetach nieudomowionych / egzotycznych / futerkowych / gryzoniach. Nie zdiagnozujemy przez Internet, ale na pewno jest to coś niebezpiecznego i wymagającego konsultacji z wetem.
 2. Weterynarz od gryzoni / zwierząt nieudomowionych / egzotycznych / futerkowych. Przez internet nie możemy zdiagnozować co dolega chomikowi.
 3. Waty nie podajemy. Jest to bardzo niebezpieczne dla chomika, a to że taką miał w zoologicznym nie oznacza, że jest to dobre. Może jej się owinąć wokół łapki i odciąć dopływ krwi i bez szybkiej reakcji, może być potrzebna amputacja. Ludzie w zoologu w bardzo dużej części (choć nie wszyscy) nie mają pojęcia o zwierzęta. Poza tym chusteczki można podawać chomikom jeżeli są bez nadruków i bezzapachowe. Chomiki nie mogą skakać z wysokości. Nie wolno na to pozwalać, tak samo jak na uciekanie z akwarium. Jeżeli akwarium jest niskie to trzeba zrobić do niego pokrywe (na forum mozna znaleźć o tym
 4. Jak wyżej + trzeba tez pamiętać, żeby były bezzapachowe.
 5. BangBang

  drapanie u chomika

  Nie poddajemy żadnych leków, ani środków przeciw pasożytom na skórę bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Przydałoby się pójść do weterynarza ze specjalizacją zwierzęta nieudomowione / egzotyczne / futerkowe / gryzonie i skonsultować to. Mogą to być pasożyty, jakieś uczulenie lub jeszcze coś innego, niestety tylko weterynarz moze postawić dobra diagnozę.
 6. Wymiary lokum nadają się dla każdego gatunku chomika, więc to nie bedzie problemem. Co do tego, że chomiki są mało wymagające to niestety pozory mogą bardzo mylić. Decydując się na przygarnięcie chomika trzeba się liczyć z tym, że są to zwierzęta nocne, więc dzień przesypiają, a wychodzą dopiero w nocy lub późnym wieczorem. Z tego powodu dziecko będzie go zapewne rzadko widywać. Co do gatunków to nie różnią się one za bardzo usposobieniem (może oprócz chomików roborowskiego, które są dosyć ruchliwe, aczkolwiek w przypadku tak dużej klatki nie powinno to stanowić problemu). Dżungarki i syryjki
 7. Nasiona może niekoniecznie są potrzebne oddzielnie skoro ma Mixeramę, ale mozna podawac. Raczej jakaś mieszkanka ziół np. wlasnie z Herbal Pets to byłoby fajne urozmaicenie + owoce i warzywa podawane zgodnie z listą żywieniową.
 8. Nie można pozwalać chomikom na skakanie z dużej wysokości i zostawiać ich bez asekuracji. Co do tego o ostatnim upadku to odpowiedź napisałem w Twoim drugim poście.
 9. Na pewno musi to obejrzeć weterynarz ze specjalizacją od gryzoni / zwierząt futerkowych / zwierzat egzotycznych / zwierząt nieudomowionych. Mogło dojść do jakiegoś złamania, czy czegoś innego. Wet zrobi badania i oceni. Na przyszłość - nie można zostawiać chomika na wysokości bez asekuracji. PS: Nie podajemy chomikom sałaty. Odsylam do listy żywieniowej na forum.
 10. Niektóre owoce i warzywa można podawać zgodnie z listą żywieniową (listę można znaleźć na forum)
 11. Z tym przemywaniem to naprawdę ostrożnie. Woda i chomik to słabe połączenie, wiec jeżeli już to naprawdę czyms bardzo lekko wilgotnym. Duza ilość dobrego piasku i myślę, że chomik powinien sobie dac radę z wyczyszczeniem futerka, więc tą wodę bym sobie narazie odpuścił i zobaczył, czy chomik sam sobie poradzi.
 12. Czy weterynarz, u ktorego byłaś ma specjalizacje od gryzoni / zwierząt egzotycznych / zwierząt nieudomowionych / zwierząt futerkowych, czy coś takiego? Jeżeli tak, to dobrze by bylo stosować się do wszystkich jego rad lub zasięgnąć porady innego specjalisty. Jeżeli wet nie ma specjalizacji to przydałoby się pójść do specjalisty, żeby to obejrzał.
 13. Beaphar, Moon Dust, JR Farm, Versele Laga, Multifit lub ewentualnie bezzapachowy Zolux (chociaż z tym bywa różnie, raz pyli raz nie) Ważne, żeby był to piasek, a nie pył. Osobiście polecam Beaphar.
 14. jeżeli to jednorazowe i oko wygląda normalnie to moze po prostu sie do końca nie obudził. Jeżeli sytuacja się powtarza to, warto skontrolować to u weta ze specjalizacją od gryzoni / zwierzat nieudomowionych / zwierząt egzotycznych.
 15. Na pewno nic mu od tego nie będzie. Chomiki czasami tak po prostu robią.
 16. Chomikom nie wolno podawać pieczywa w żadnej formie. Odsyłam do listy żywieniowej, którą można znaleźć na naszym forum.
 17. Niestety nie mam dużego doświadczenia z podlożami. Na pewno mogę polecic (jak wyżej) jaśkowe wiórki na Allegro. Nie pylą i są w dość przystępnej cenie. Na hipciu, jeżeli chodzi o wióry, to tak naprawdę tylko te wiórki z JK Animals na pierwszy rzut oka mogłyby sie nadawać (napisane że pozbawione pyłu), ale nigdy ich nie używałem, więc pewności nie mam. Jeśli chodzi o konopne to ta z zoluxa powinna być okey (link także wyżej). Używałem i nie pamiętam, żebym kiedykolwiek znalazł w niej pył. Lnianych nigdy nie miałem, więc tutaj niestety nie pomogę z wyborem.
 18. Jeżeli na podłożu będzie dużo sciółki, będą wszystkie potrzebne rzeczy to nie będzie się to prawie niczym różnić od po prostu duzego akwarium. Problem jest tylko taki, żeby chomik nie wyszedł górą. PS: Chomik tez nie może mieszkać na zimnej podłodze typu kafelki, a wyłożenie tak dużej powierzchni sciółką może być trochę problematyczne. Mimo wszystko chyba lepsza by była jednak normalna klatka, akwarium albo terrarium.
 19. Wydaje mi się, że mimo wszystko zwykłe siano byłoby lepsze, bez żadnych dodatków.
 20. A trociny nie mogą byc? Oczywiście potrzebne by były odpylone.
 21. Ale chodzi o to, że chomik ma mieszkać na wybiegu przez całą dobę?
 22. Kolorowe sciolki zazwyczaj nie są dobre, więc odradzam. Odpylone trociny albo sciółka lniana, czy konopna w zupełności wystarczą. Według mnie ta fioletowo-niebiesko-żółta sciółka to ta z firmy Carefresh. Kiedyś jej przez jakiś czas używałem, do póki nie dowiedzialem się że nie powinno się tego robić. Jeżeli chomik zje kawalek tego, moze dojść do zatrucia pokarmowego. Oprocz tego może sobie zapchac polik, a sama sciółka też trochę pyli. Co prawda moim chomikom, zanim przestałem używać ściółki, nic się nigdy z jej powodu nie stało, ale mimo wszystko lepiej nie ryzykować. PS: Z tego co pamię
 23. A przepraszam, źle zrozumiałem. Jak pisałem bob jak najbardziej okey dla karłowatych. Zwłaszcza jeśli chodzi o dżungarka.
 24. Bob to dobra opcja, jeżeli chodzi o karłowate. Jeszcze dopytam, czy dżungarek, czy roborek? Dla dżungarka bob jak najbardziej okey, roborek też powinien dać radę, ale z tego co wiem to dosyć ruchliwe stworzenia i nie mam pewności, czy dobrze by się czuł w takiej klatce, więc akurat w przypadku lokum 80x50 skłaniałbym się ku adopcji dżungarka. PS: Do 300zł można kupić nawet klatkę 120x60, więc w tej cenie na pewno znajdzie się odpowiednie lokum.
 25. Nie powinno się podawać leków bez uprzedniej konsultacji z dobrym wetem. Te krople mogą pomóc, ale i tak najpierw trzeba skonsultować to z weterynarzem, żeby nie zaszkodzić chomikowi.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...