Skocz do zawartości
slimaczek_20

Czy mogę dać? Sprawdź najpierw Listę Żywieniową!

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mieszane uczucia i nie eksperymentowałabym. Ale może wypowie się ktoś z większym doświadczeniem?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapytałam producenta Mixeramy i otrzymałam info, że karłowatym nie wolno podawać, a syryjkom sporadycznie. Jak dla mnie to eliminuje nasiona chia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szukam informacji na temat podawania chomikom jaśminu, płatków kwiatów. Właśnie zaczął się sezon, będę zbierać jako dodatek do herbaty i tak się zastanawiam czy będę mogła się podzielić z małymi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dorwałam dzisiaj w markecie obok fistaszków wyszperałam chipsy kokosowe bio z bakalandu, miałam wcześniej identyczne w mieszance orzeszków z Versele Laga - Pączuszek bardzo je polubił i teraz się zastanawiam czy te z bakalandu są ok. W składzie tylko kokos, dopiska "może zawierać zboża zawierające gluten, orzeszki ziemne, inne orzechy, mleko, soję oraz nasiona sezamu". Konsternacja czy dawać je małemu czy nie. Wydają mi się ok, ale lepiej zapytać i się upewnić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy mogę dać chomikowi dżungarskiemu:
pyłek kwiatowy
suszoną malwę (na liście jest napisane "świeża" czy nie można jej ususzyć lub kupić suszonej?) w tym czarną malwę
kocankę piaskową
dziewannę
kwiaty i owoce opuncji (owoce obrane)
?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odniosę się do pyłku - co kilka dni kilka-paręnaście ziarenek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy mogę chomikowi podać liście oliwki europejskiej? Patrzyłam na listę żywieniową i zastanawiam się czy mogę potraktowac jako liscie drzew owocowych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie szukam guza, jest dość innych, sprawdzonych opcji.

Ponieważ to jednopestkowe, to myślę, że to dodatkowy argument przeciw.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niemal wszystkie "jednopestkowe" w naszym klimacie są z rodziny Rosaceae, rodz. Prunus (czyli śliwa, morela, czereśnia). Pestki tych owoców zawierają amigdalinę, która jest trująca - to powoduje, że odradza się podawanie w/w małym zwierzętom. Natomiast oliwka to zupełnie inna rodzina. Pytanie moje wynikło z tego, że mam liści tej egzotycznej rośliny w nadmiarze, a znalazłam artykuł naukowy z 1977 sugerujacy, ze u chomików wykazano efekt p/grypowy (grypa typu A) po spozyciu lisci oliwki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to zdaje się, że wiesz więcej ode mnie, choć nadal za mało. :)
Ja z chomikami nieszczególnie eksperymentuję, choć wszystko wskazuje na to, że oliwka jest ok.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy Chomik możę jeść ser biały w plastrach? Na liście żywieniowej jest napisane że tak, lecz słyszałam nawet to że chomik nie może jeść nabiału. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprawdzaj zawsze skład na opakowaniu. Jeśli jest tam sól, czy inne przyprawy to lepiej mu nie dawać.

Jeśli jest to czysty twaróg bez chemii i dziwnych domieszek, olejów i ulepszaczy smaku to powinno być ok. 

Ja osobiście raczej nie daję małemu serów itp. Czasami dostanie kropelkę masełka-osełki, tak to wolę kupić mu świerzego uciekającego robaczka, bo wiem, że je uwielbia i że nie zaszkodzą.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ponieważ nie mamy dowodów, że chomiki przyswajają laktozę, unikamy nabiału. 
Na liście masz:

Ser biały chudy, bez ziół i innych dodatków, kontrowersyjny ze względu na zawartość laktozy, podawać ew. niewielkie ilości.

Dla mnie ewentualnie znaczy nie warto.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak się zastanawiałam, czy można dać chomikowi smakołyki z rokitnikiem?
Samego rokitnika nie widzę na liście żywieniowej a wolę się upewnić :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie mam pojęcia, znalazłam coś o badaniach na szczurach, obniżał się poziom ciśnienia, glukozy, trójglicerydów itp.
Bałabym się podać coś, co potencjalnie może mieć wyraźny wpływ na chomiczy organizm. Chyba, że ktoś wie coś bardziej konkretnego...?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta