Skocz do zawartości
whiteada

Co dajemy jako ściółkę? Temat o podłożach.

Rekomendowane odpowiedzi

tylko tyle, ze te sciolki zapachowe sa fajne dla nas, dla chomikow juz nie tak bardzo...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Według mnie najlepsze są zwykłe trociny, a na trocinki dac chomikowi suszonego sianka :D Powiedzieli mi w zoologicznym, że chomik bedzie sobie z tego budował doskonałe gniazdka (nory) a mój chomiczek buduje także bye

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ludzie, przeczytajcie sobie artykuly o sciolkach na portalu, to duzo czasu nie zajmuje, a bardzo pozyteczne informacje mozna z nich wyciagnac

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chciałbym dać mojemu chomikowi troche sianka. Mam na myśli że wymieszam sianko z trocinami, to takie podwójne podłoże. Ale może wróce do tematu. Czy sianko może być takie zwykłe, wiecie o jakie mi chodzi ?? Nie takie do kupienia tylko tankie najzwyczajniejsze, bo mój dziadek ma troche tego siana (niewiem po co :) ). cool

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z siankiem to jest tak: jeśli wiesz, że łąka była czysta (psy po niej nie latały ani koty itp.) to czemu nie. Zwrócić uwagę trzeba też na to, żeby nie zebrać trujących ziół, przydałoby się wiedzieć, co tak naprawdę w tym sianku jest. Sama dawałam sianko prosto z pola (od dziadka) i nic chomikom nie było.

Wydłubane oko... jeśli samemu się zbiera sianko, to chyba oczywiste, że nie nazbieramy patyków, tylko te najfajniejsze, najbardziej miękkie i pachnące ziółka i trawki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pawlo. Jak najbardziej możesz swojemu chomikowi zrobić taką mieszankę. Osobiście to stosuję. Według mnie, powinniśmy naszym pupilom zapewnić jak najwięcej warunków naturalnych, a sianko występuje tylko w naturze. Jak już wcześniej powiedziała Kaskas, możesz dać to sianko, jeżeli nie jest niczym skażone. Jeszcze jedna rzecz Pawlo... Jeżeli kiedykolwiek chciałbyś kupić sianko dla chomika, nie kupuj zapachowych. Moim zdaniem one nie są dobre (chyba, że dla nas). Chomiki nie znoszą jakiś obcych zapachów. Najbardziej lubią zapach trcin i sianka.

Pozdrawiam, qmpelaa }{

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

hyh właśnie Pawlo możesz dac chomikowi sianko :) sama daje :) sianko jest takie pachnące :D i Fruźka siankiem pachnie. Ja kupuje w sklepie sianko :) i z Fruzia wszystki ok :) jak znajduje patyki to wybieram, ale akurat w tym co mam nie ma :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ymm, i ja sianko polecam.

W sumie mniej jest chłonne od trotków, ale też dobre - cieplutkie, pachnące ( chomik jak zauważyła KasiuniA też pachnie xD) i fajnie wyglądają w nim korytarze wykopane przez naszego chomka.

Takie sianko od dziadka, jak już napisane lepiej przejrzeć i upewnić się, co tam na tej "łączce" rosło i z czym będzie przebywać, a także od czasu do czasu, co sobie pogryzie nasz chomik.

A tak na marginesie, przepis na swojskie sianko takie w sam raz dla chomiszcza, to zwyczajny, czysty, podwórkowy trawnik skoszony kosiarką - trawka zebrana wówczas do kosza kosiarki, lub porozrzucana, a potem zgrabiona. Wychodzi równe, sprawdzone, bo wiemy co rośnie i bez żadnych badyli roftl

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za odpowiedź, Chyba tego sianka od dziadka nie wezne bo ta łąka jest blisko drogi i tam psy latają, i koty...

Ale mojej mamy koleżanka ma taki worek sianka po śwince morskiej. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja już od zeszłego roku daje moim chomikom na zimę sianko.

Pamiętam, jak Chomuśka je uwielbiała - zabierała wszystko sobie do swojej dziupli z takiego futrzanego kołnierzyka...

Nike tez tam coś sie zainteresował, ale nei tak jak Chomusisko.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co do papieru jako ściółki to chomiś mojej przyjaciółki dostał dziwnych ranek na łapkach, więc weterynarz zalecił jej, aby zamiast trocin podarła gazetę typu "Dziennik", albo " Gazeta wyborcza" (bo uznał, że to może być alergia kontaktowa, czy jakoś tak), wiecie, te takie czarno-białe. Czyli chyba można, nie? Tylko , że to ani ładnie nie wygląda, a jeżeli można, to myslę, że chomik zdecydowanie bardziej woli trotki. Chyba, że podrzesz te gazety na takie maleńkie wiórki. Jak to zrobisz, to daj znać -przyznam ci medal za pracowitość :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gazety tez nie zastąpią odpowiedniej ściółki. Są zadrukowane. Chomik takie kawałki gazety może pogryźć i schować do torebek, gdzie w kontakcie ze śliną rozmiękną, a zawarta na nich farba drukarska zawierająca pigmenty trujące przyczyni się do jego zatrucia.

Po resztą papier nie nadaje się na stałą ściółkę z tego względu, że ma bardzo wysoką chłonność. Wystarczy, że chomik załatwi się w jednym miejscu, by ułożone obok kawałki pochłonęły jego mocz, co w rezultacie da zamoczony nie kawałek np. w rogu tak jak w wiórkach, a dużą powierzchnię, którą trzeba zaraz sprzątnąć.

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najlepiej zamiast trocin używać podobnych w użyciu, jednak nieco lepszych granulatów lub ściółki z kaczanów kukurydzy (CHIPSI).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zamiast wiór jako ściólke można zastosować sianko...Jednka sianko najjlepsze jest dla chomików rasy Roborowskiego.Uwaga!Wiórki(trocinki,znaczy się xP)nie powinny być aromatyczne ani za duże!Od razu mówie:nie polecam trocn firmy ANIMALS

Pozdrowionka

-- Aktualizacja postu --

Na lato chomiczkowi nie będzie za ciepło...nie martw się ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta