Skocz do zawartości
whiteada

Co dajemy jako ściółkę? Temat o podłożach.

Rekomendowane odpowiedzi

Chomusia ma racje- moze lepiej po kolej- choc i twoj sposob moze okazac sie dobry:)

Oprocz wymienionej firmy, produkujacej zwirek- mozna znalezc co najmniej dwie inne- bo cat's dream jest chyba najdrozszy. W kazdym razie- ceny wachaja sie od 10 do 14zl za 5 lub 7 litrowe opakowania.

Jak chca wiecej- to poszukaj gdzie indziej;)

Czekamy na "wrazenia" chomika:)

Poza tematem- chomik ze zdjecia fajniutki- ale to chyba nie twoj?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość didlinieczka

Co jest według Was lepsze? :sly: Ja stosuje od początku bycia mojej chomiczki trocinki i sianko, ale gdzies wyczytałam o granulacie... Podobno jest twardy a ja mam domek piętrowy i boje się, aby jej nic nie zaszkodziło jak np. spadnie... :(:): Proszę o pomoc! :flex:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Polecam najbardziej podkład Pinio. Sa to sprasowane kawalki drzew iglastych w ksztalcie podluznych "patyczkow". http://www.tropik.pl/images/super%20pinio.bmp . Jest twardy, ale dobrze wchłania, a i moje chomiki kopią w tym i rozrabiaja :)

ps. Kapq...blagam, zmien swoj podpis...ten lik, zle mi sie kojarzy ;(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Moim zdaniem są lepsze trociny, moj chomik m trociny i jest mu z tym dobrze. Mam klatkę 2-pietrową. Przynosi sobie trocinki do domku. Brdzomu się spodobalo. Trocinki sa lepsze.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

mój poprzedni chomik też nie lubił granulatu.

Nie korzystam z trocin, wolę żwirek drzewny-ściółkę Pinio, lepiej wchłania i na dłużej starcza, a i tak moje chomy urządzają sobie podkopy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najlepsza ściółka to szuszone, pokruszone kaczany kukurydzy pokrywająca 3-4 cm warstwą dno klatki.

Ten rodzaj ściółki znakomicie wchłania wilgoć i zapachy.

Można też używać specjalnych trocin.

Nie należy w żadnym wypadku sypać:

-brudnej ziemi i piasku,

wysypki dla kotów ( ziarna są za ostre i ranią małe wrażliwe łapki chomika )

Jeżeli daje się piasek, to powinien być to specjalny piasek dla gryzoni i dawać go należy tylko do plastikowego pojemnika a nie sypać po kuwecie. Piasku nie należy dawać stale, tylko sporadycznie, do zabawy.

Do klatki należy dać zwierzętom także materiał do budowy gniazda lub legowiska, może to być specjalna wata dla chomików ( do nabycia w sklepie zoologicznym ) lignina, szmatki, pocięty papier

( niedrukowany, niechlorowany )

A oto jak wygląda poszczególne wyściółki:

Sciółka z kaczanów kukurydzy:

Dołączona grafika

Specjalna wata dla gryzoni:

Dołączona grafika

specjalne trociny:

Dołączona grafika

I specjalny piasek dla gryzoni:

Dołączona grafika

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"Czasami jako podłoże wykorzystywana jest kukurydza. Jest ona niebezpieczna!!! "

Cytat z jednego artykułu z portalu. Był on pisany na podstawie zagranicznych publikacji, jednak nie ja byłam autorką i powiem szczerze, że nie mam żadnych informacji na temat kukurydzy :| Może jak pojawi się autorka (whiteada) to bardziej sprecyzuje jak to jest z tą kukurydza, osobiście sama próbowac nie będe jeśli nie bede wiedzieć nic pewnego xD

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

a z tego co ja wyczytalam, najlepsza sciolka sa konopie, maja te sama pojemnosc chlonaca co wiorki drewniane, jednakze zawiera duzo mniej pylow (moga powodowac zapruszenie oczu u chomika) i maja bardziej neutralny zapach. Sciolka z konopii jest troche mieksza, i nie ma tylu ostrych kantow. I jest bardziej naturalna, ogolem.

Natomiast co do kaczanow kukurydzy, to znalazlam gdzies, ze maja one te zalete, ze nie pyla, poza tym wchlaniaja malo cieczy, a co za tym idzie, powinny byc laczone z innymi rodzajami sciolek. Kaczany kukurydzy sa bardzo twarde i ostre - tez wada - bo zwierzak moze sie poranic i nie moze z niej sobie zbudowac gniazda. Twardosc powoduje tez, ze chomikom ogranicza sie mozliwosc kopania i grzebana w sciolce. Z powodu tych wad jest zalecane laczenie tej sciolki z innymi i nie stosowanie samodzielnie.

Tyle na temat kukurydzy ze strony hamsterinfo.de

moge wam jeszcze wszystkie inne przytoczyc ale to bedzie caly wyklad jak te strone przetlumacze, bo jest tam opisanych okolo 20 gatunkow...

o tym ze kukurydza jest dobra mozna wyczytac tylko z polskich stron, a wiadomo ze jak jedna cos napisze, to na drugiej zaraz sie pojawia kopia, i wychodzi z tego tyle, ze wszystkie maja to samo, niezaleznie od tego czy to prawda czy nie.

A artykul Chomcio odgapil i skopiowal z innej strony internetowej o chomikach http://ochomikach.w.interia.pl/sciolkach.htm i mysle ze nalezaloby to dodac, bo nie wiem czy oni nie maja praw autorskich.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ja swojej Żeli wyścielam klatkę trocinami a do spania do domku daje jej wate ma cieplutko i przyjemnie oczywiście ma tez piach i kuwete

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

:) nio czyli wychodzi ze mam racje

gluchy telefon mi to przypomina :)

pewnie jest tak, ze ta strona odgapila od innej, a ta od jeszcze innej.... i tak w kolo macieju

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

prawdopodobnie bedzie za niedlugo dostepny artykul o sciolkach, dosyc dokladny trzeba tylko poczekac :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

My z Bellą (autorką strony) jesteśmy w kontakcie no i mamy, można by powiedzieć, lepsze strosunki. W większości, tak jak ona wypisała na stronie głownej u siebie, korzysta w własnej wiedzy, książek i porad weterynarzy, tak więc nie sądzę, by ona skopiowała ten tekst wraz ze zdjęciami. Zdaje mi się bardziej prawdopodobne, że to twoja siostra Chomcio ten tekst skopiowała.

Co do ściółki, ja używam trocin dębowych (sa one ciemniejsze i mniejsze) i do tego zwykłego sianka. Słyszałam, ze podobno dodatek rumiankowy HerbalPets jest dobry, lecz sama go nie miałam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

kajam sie znowu za byka :) czlowiek sie duzo rzeczy oducza...

chomusia czytaj uwaznie co ludzie pisza, a dopiero potem komentuj :)

a co do sciolek, to ja mam sosnowa, drobne wiorka, chomikowi sie podoba :) a grzebie w niej jak szalony

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja Ci powiem jaK ja robie ... Ja kupuje sobie ściółbiore zapachową biorę husteczke bez nadruku zapachu itp dre mu malutkie kawałki i kupuje czasami specjalną watę dla chomików ... LoL

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mojm zdaniem naj lepsza jest sciolka zapachowa np.truskawkowa

malo czus smrodu chomiczego

chociaz niektore chomiki moga miec na nia uczulenie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta