Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim! :)

Po ciężkiej dyskusji z samą sobą, postanowiłam zgłosić się o poradę - bo jak blondynka buduje dom, to wszystko może się zdarzyć... Każda uwaga, krytyka i podpowiedzi ogromnie miło widziane <3

Po krótce historia jest taka: jestem w trakcie przeprowadzki do większego mieszkania, od dawna bujam się z myślą o zwierzęcym przyjacielu, bo już za nimi tęsknię... A tu koleżanka z pracy podchodzi i pyta, czy nie znam kogoś chętnego na chomiczka, bo ma osierocone kuleczki do oddania. Po szybkiej reorganizacji odkurzyłam akwarium, w którym żył mój chomiczek sprzed 16 lat i jeden z podrostków wylądował u mnie. I w samą porę! Bo ze względu na brak miejsca zaczynała już atakować swoje siostry. I tak oto szara pani z mojego profilowego zadomowiła się u mnie na dobre.

Problem w tym, że jej obecne lokum jest maleńkie nawet jak dla znacznie mniejszego zwierzątka (akwarium ma tylko 30L) i o ile tymczasowo było okej, to jednak rośniemy w rekordowym tempie i stanowczo czas na przeprowadzkę do lepszego apartamentu.

Rozglądałam się początkowo za klatkami, jednak myśl o ręcznie robionym lokum bardziej mi odpowiada. Sporo się naczytałam i starałam dostosować do wspomnianych już na forum instrukcji, a jednak wolałabym, żeby ktoś zerknął bardziej doświadczonym okiem.

A więc mój plan wygląda tak: mam do użytku szafkę kuchenną, nową, zmontowaną ale nieużywaną, która przyszła wraz z moim nowym mieszkaniem, a która elementem kuchni nie pozostanie :) Zlew chcę rozmontować, drzwiczki i zawiasy usunąć. Z tyłu chcę zainstalować płytę wiórową (w miarę możliwości usuwaną do łatwiejszego czyszczenia domku, a z przodu oraz z góry siatkę na listwach drewnianych (rozważam również opcję powiększenia lokum w górę). Jeśli uda mi się uzyskać bezpieczną ściankę ze szkła, to wstawiłabym ją z przodu, żeby uniknąć wysypywania się podściółki (planowo wymiary 75 x 25 cm).

Całość chcę potem pokryć białą farbą akrylową, żeby jedno od drugiego się specjalnie nie różniło :)

W środku chciałabym zrobić dwa piętra ze schodkami przez całą szerokość, w pełni zabudowane żeby chomik nie fajtnął przez krawędź. Marzą mi się też mniejsze półeczki do wspinaczki i podwieszany plac zabaw, ponieważ Hann uświadomiła mi już wielokrotnie, że jest chomiczkiem bardzo wysokogórskim ;) Chociaż na to konkretnego planu nie mam. Poniżej zamieszczam zdjęcia szafki w stanie obecnym oraz na szybko zrobionych notatek z wymiarów. Zakupioną mam ogrodową siatkę metalową oczka 1x1 cm, i czyham na leciusieńkie drewno modelarskie, które widziałam kątem oka w Leroy Merlin... Także pod względem materiałów, pomysłów i uwag jestem jak najbardziej otwarta. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź!

b3N26JMboFe92n7AEf4xYvm0nc_PKQECdiTdwkjQ3InjZmhJj633jbmwdsgjv6n3gzwoxoKY7Nacxb_m

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wymiary dla syryjka nie są oszałamiające, a widzę, że chcesz przychylić nieba swojej podopiecznej...

Wspinaczki nie. Bezpieczne pięterka tak. Wysoka kuweta koniecznie. 
Ja dla syryjka budowałabym coś większego, płytszego i szerszego. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety nie wspomniałam jednego elementu - mimo, że mieszkanie jest większe, jedyne miejsce, które potencjalnie odpowiadałoby chomikowi (ciepłe, ale nie bezpośrednio koło grzejnika, zaciszne, nie bezpośrednio koło źródeł światła jest niewielkie - dokładnie 80 cm szerokości, więc jedyne co mi pozostaje to właśnie dodać pięter :( Myślałam, że takie rozwiązanie zda egzamin.

Mogłabym ewentualnie zamiast kraty na górę zbudować jeszcze jedno pięterko i na ścianie przykręcić na tej wysokości pólkę jako przedłużenie podłogi. I to zabudować kratką na listwach, jako taki typowy wybieg. Tylko musiałabym pomierzyć jak długa półka mi się tam zmieści, hm... I pytanie czy taki pomysł ma ręce i nogi :D zwłaszcza, że tam już raczej nie nasypię podściółki. Ewentualnie mogę jakieś podłoże konopne/korek wymyśleć?

Edytowane przez chellmewhy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wymiary 70cm x 25cm lokum... umm to wydaje się troszkę wąskie. Zgaduje, że to wymiary ów szafki, którą chcesz przerobić.
25cm to troszkę mało. Samo kółko dla syryjka ma 28+ cm średnicy i jakieś 10 cm szerokości, a trzeba do niego jeszcze wejść.
Tak więc, tam gdzie postawisz kółko, nic innego już raczej się nie zmieści. 70cm minus 30cm które zabierze kółko daje 40cm x 25cm powierzchni użytkowej.
Będziesz chciała jeszcze domek, piaskownicę, miejsce na miseczki z jedzonkiem i wodą, jakieś tunele itp.

Ograniczone masz miejsce na 80cm, pytanie mam takie same jak Szybcior: jest możliwość na więcej niż 25cm głębokości?
Ja mam 100cm x 40cm dla mojego karzełka, a i to 40cm czasem wydaje się wąsko i żałuję, że nie zmieści mi się chomikarium 100cm x50cm.

Z konstrukcyjnych pomysłów - zamiast siatki z przodu dała bym szybę lub po prostu tańszą pleksi - bezpieczniejsze dla chomiczka i nie daje efektu więzienia.
Zdecydowanie lepiej dla was obojga będzie z szybką, dla ciebie mniej sprzątania z rana, a do tego uchronisz malucha przed urazami, jakie potrafią się przytrafić podczas wspinaczki na kraty.
Zakupiona siatka jak najbardziej nada się na pokrywę lokum.

Z pięterkami bym uważała - przerobiłam klatkę z 3 pięterkami całość 60cm wysokości.
Mój pączek miał genialne pomysły typu skok z najwyższej półki, na dół w trocinki. Mało, co nie dostałam zawału jak to zobaczyłam.
Po tygodniu miał już 1 wielką ręcznie robioną półkę, zamontowaną w połowie klatki, z płotkami dzięki którym miał tam ściółkę ok. 3cm, oraz małym otworem wejściowym i prowadzącym do niego mostkiem - po którym to, po około tygodniu zaczął zjeżdżać łepkiem w dół przyprawiając mnie o kolejne zawały -_-'
Pare miesięcy temu zmieniliśmy klatkę na terrarium i mały jest mega szczęśliwy, a ja w końcu nie boję się, że sobie coś łobuz jeden zrobi  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
53 minuty temu, Squirrella napisał:

Wymiary 70cm x 25cm lokum... umm to wydaje się troszkę wąskie. Zgaduje, że to wymiary ów szafki, którą chcesz przerobić.
25cm to troszkę mało. Samo kółko dla syryjka ma 28+ cm średnicy i jakieś 10 cm szerokości, a trzeba do niego jeszcze wejść.
Tak więc, tam gdzie postawisz kółko, nic innego już raczej się nie zmieści. 70cm minus 30cm które zabierze kółko daje 40cm x 25cm powierzchni użytkowej.
Będziesz chciała jeszcze domek, piaskownicę, miejsce na miseczki z jedzonkiem i wodą, jakieś tunele itp.

Nie nie :) Lokum miałoby wymiary podłoża 77x44, wysokość teoretycznie 61, ale planowałam przedłużyć wysokość o jakieś 20-25 cm za pomocą zdejmowanej nadstawki z listewek i kratki. Coś w stylu wypukłej pokrywki, która dałaby zwyczajnie więcej miejsca, ze względu na to że chciałam zrobić 2 piętra. Na dolnym będzie gruba warstwa ściółki, stąd wspomniana szyba o wymiarach 75x25, którą chcę wmontować na sam dół, żeby się nie przesypywało :) Więc sama kuwetka na przekopywanie się miałaby powierzchnię 77x44 wys. 25 cm. Od wysokości 25-ego centymetra w górę już chciałam zrobić kratkę na listwach, żeby była wentylacja. Na drugim piętrze planuję mniejszą warstwę ściółki i kołowrotek, który ma 28 cm średnicy. Stąd w ogóle pomysł, żeby wydłużać w górę, żeby się kołowrotek na spokojnie zmieścił na drugim piętrze.

Przy czym schodki planowałam zrobić tzw. na całą długość. podest od ściany do ściany. Widziałam coś podobnego i wydawało mi się względnie bezpieczne, ale może słusznie trzeba myśleć o innym rozwiązaniu... Może mogłabym podwiesić jakiś hamaczek przytwierdzony solidnie? żeby złapał w razie czego jak siatka bezpieczeństwa. Albo zamiast schodków skombinuję tunel. Choć czytałam gdzieś, że tunele do poruszania się między piętrami do generalnie kiepski pomysł, bo jak chomikowi się coś stanie podczas bycia w tunelu to ciężko go stamtąd wyciągnąć... I się trochę wrogo nastawiłam :(

Jak wspomniałam w odpowiedzi wyżej jeszcze jest ewentualnie opcja dodania trzeciego, przedłużonego o półkę ścienną piętra. Jak odkopię tablet z któregoś kartonu to postaram się to narysować w fotoszopie na szybko.

Chyba mi zdjęcia zjadło :( Stąd to zamieszanie. Wrzucam jeszcze raz, tym razem linkami do dysku:

szafka:

https://drive.google.com/file/d/1Q9xAWd3Wl5nqrocZSxgo_gELUqofMbRn/view

wymiary:

https://drive.google.com/file/d/1mcbZjEcgp7-DIgRAUoSV2V6sD3yLBb3S/view

2 godziny temu, Szybcior napisał:

A 80x60 wchodzi w grę?

Na baaaardzo upartego - tak, ale wtedy klatka mogłaby być niechcący kopnięta w nocy. 80x50 już by się mieściło (mebel, który stoi obok ma akurat 50 cm gł.), ale to różnica 3cm długości, 6 cm szerokości, a dodatkowym minusem jest to, że musiałabym wszystko budować od zera, co już chyba mogłoby przekroczyć moje blondynkowe zdolności architektoniczne (i nie ukrywam, budżetowo też byłoby ciaśniej, zostałoby znacznie mniej finansów na umilenie życia w środku klatki).

Tak dla śmiechu to wspomnę, że sobie umyśliłam idealne terrarium - z szafy PAX położonej "plecami" na ziemi i nadbudowanej trochę z góry, żeby nie było ucieczek, hihi :)

https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40211977/

Ale to raczej marzenia na własny budowany dom, a nie wynajmowane mieszkanie ;) Niestety póki co blokuje mnie to, że nie mam wolnej powierzchni wszerz :/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pomysł ogólnie całkiem niezły. Podesty po bokach nie są głupie, grunt żeby nie były zbyt strome a pięterko nie za wysoko.
Z tego co zrozumiałam pięterko ma być całościowe minus wejścia. Takie coś powinno być bezpieczne.
Jeśli chodzi o tunele jako droga na pięterko - miałam tunele w klatce przytwierdzone do podestów. Mały bardzo je lubił, raz leciał obok podestem, innym razem zygzakiem - część w tunelu część po podeście albo migiem przebiegał przez tunel. Czasem dla zmiany szedł po tunelu. Radocha była. Jeśli by dobrać odpowiednią wielkość tunelu i otworów, chomik powinien bezpiecznie przechodzić, bez ryzyka zaklinowania się.

Link z wymiarami nie chce mi się wyświetlić - mówi ze nie mam pozwolenia :(

Co do marzeń z ikei, mi się marzy Detolf, jeszcze fajniejszy od paxa - widać małego łobuza z każdej strony, do tego jest elegancki i przestronny :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To może spróbuję jeszcze raz z tymi zdjęciami:

https://drive.google.com/file/d/1Q9xAWd3Wl5nqrocZSxgo_gELUqofMbRn/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1mcbZjEcgp7-DIgRAUoSV2V6sD3yLBb3S/view?usp=sharing

W takim razie może przeproszę się z tunelami :) Dziękuję <3

Ooo mamusiu, zobaczyłam detolfa, zakochałam się... Ledwo co zmieniam mieszkanie, a już mi się marzy większe, żeby pomieścić takie projekty :D

Dobry news jest taki, że odnalazłam karton z tabletem i udało mi się na szybko nakreślić plan, więc oto i on :D Legenda jest, ale potrzebuje trochę objaśnienia.

Nadstawka z góry, z listewek i kratki (czerwone & żółte) byłaby ściągana jak klatka z kupnej kuwety. Dwa "skrzydła" kratki na listewkach od przodu byłoby otwierane jak drzwiczki (oczywiście zabezpieczone przed uciekinierem) żeby łatwo było sprzątać.

To granatowe to potencjalne rozszerzenie o półkę ścienną, wtedy konstrukcja nadstawki byłaby trochę inna (jak wykreskowane), a to co ukośnymi na fioletowo musiałoby być podobne do piętra niżej (tylko że schodki z drugiej strony i myślę że piętro pełniejsze, bo kołowrotek stałby wtedy tam, na 3cim piętrze, pod ścianą.

Cała zielona płyta planowo wyciągana, żeby ułatwić sprzątanie.

Mam nadzieję, że kreślę lepiej niż opisuję... Hahaha :D

https://drive.google.com/file/d/1sY5-KJ1gD3JbLFzUT7dE8i4bkrkrqo9I/view?usp=sharing

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Projekt wygląda super. Wybieg na boku da dodatkową przestrzeń i większe pole do manewru jeśli chodzi o ilość zabawek ^_^

Warto od razu zaplanować, gdzie będzie piaskownica. Nasza to cała plaża na około 1/3 terrarium, codziennie się zmienia. Łobuz jest w niebo wzięty ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję! Yaaaay~ Czyli jednak coś tam w głowie jeszcze mam :D

W sumie myślałam o kąpielówce ze słoika z ikei. Pomysł plaży mi się podoba, ale Hann ma obecnie sporej wielkosci miskę z kokosa (spokojnie moze się w niej położyć na wznak) wypełniona piaskiem, ale nie robi on jakiejś furory :( Codziennie rano jej sprzątam, codziennie rano wychodzi, siada tam żeby umyć się "ręcznie", po czym zarzuca caly piach ściółką i... Siusia na nią. Taką sobie znalazła toaletę. :D

Lubi jeszcze dać gwałtownie wielkiego nura między owego kokosa a róg akwarium i siedzieć z kuprem w górze i pyskiem wciśniętym w szybę. I tyle by było w kwestii piasku hahaha! A szkoda, bo chętnie oglądałabym chomika w kąpieli...

Zobaczymy, jak zareaguje na słoik w nowym miejscu i jeśli okaże trochę więcej zainteresowania, to pomyślimy o plaży :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Haha, no cóż, każdy chomcio ma swoje upodobania.

Pączek to z kolei, pomimo moich usilnych prób nauczenia go sikania do dużego słoika, tylko kopał tam sobie, mył się i tarzał a następnie stołówkę sobie zrobił, ale o siku to w ogóle nie było mowy. Po 3 dniach pobytu u mnie, po tym jak wzgardził kokosem, tunelem z trawy itp. które miały być domkiem, dostał wyczesaną drewnianą chałupę i od razu wybrał sobie malutki pokoik pod schodkami na toalete. Nie dał się przekonać do zmiany, sika tylko tam.
A na plaży to jest szaleństwo, kopanie, tarzanie się, bieganie, pikniki i "ej Duża weź pomiziaj trochę!".
Zauważyłam, że z reguły tarza się w piasku jak gdzieś nie sięga łapką w trakcie toalety, albo kiedy zmoczy sobie futerko - komiczna sytuacja, biegał w kółku i w traksie się wysikał, kropelki poleciały na futerko, jak nie wyskoczył z kółka i biegiem do piachu. Wytarzał się, wrócił na kółko,ale widocznie jeszcze jakaś kropelka tam została i kapnęła na futerko. Pączek znowu leci do piasku z prędkością formuły 1 XD A ten bulwers na pyszczku nie do opisania wręcz xD

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ta rozbudowa u góry miałaby sens szczególnie wtedy, gdybyś tam dała ściółkę na prawie całą powierzchnię.

Wejście na 2 piętro takie jak na 1?
Podbiegi nie powinny być strome, generalnie wysokość całości i poziomów sugerowałabym możliwie skromną, byleby uwzględnić kołowrotek.
Kuwetę zrobiłabym głębszą, ze 30 cm, żeby był zapas. Przemyśl dobrze sprzątanie każdego zakamarka i wchłanianie się moczu w materiał.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szafka jest z laminowanej sklejki, a półkę w środku zamierzam zalakierować (mam taki do drewnianych zabawek). Myślisz, że to wystarczy? Czy trzeba jeszcze jakoś zabezpieczyć?

Kuwetę powiekszę, nie ma problemu ^^ Szkła jeszcze nie zamawiałam, a robi je znajomy szklarz, więc wymiary mogę jeszcze zmodyfikować.

Ze ściółką na górze będzie ciężko, ale coś może wykombinuję... Akurat jestem na zwolnieniu po przejażdżce w dół schodów, więc będę mieć czas pochodzić po castoramie ;)

A powiedz mi jeszcze: korek. Nadawałby się ewentualnie jako podłoga na górę? Widziałam ostatnio w Leroy Merlin taki kładziony pod parkiet w znacznie przecenionej rolce ze względu na ukruszenia tu i tam. Mogłabym kupić taką belkę, zrobić sobie szablon i docinać i wymieniać korek regularnie, żeby było higienicznie.

Co do stromości to mnie uspokoiłaś znacznie, dziękuję :D obawiałam się, że będzie jej "nisko" z sufitem jak bedą 3 piętra, ale jeśli lepiej żeby nie było stromo, to nawet lepiej.

Co do pięterka to tak, podobna konstrukcja. Chciałam jedynie wstawić drabinkę po drugiej stronie niż ta piętro niżej, żeby nie było przypadkowych upadków i myślę, że zrobię to piętro bardziej zabudowane, tj. jedynie zostawię otwór na zejście, resztę zakryję półką. Jeszcze muszę zrobić pomiary czy się zmieści, ale mogłabym tam ustawić koło (bokiem do dziury, przodem do frontu). 

Co do samych drabinek to myślę, że kupię te z naturalnych drewienek na drucie, te co mają zaczepy z jednej strony, więc z wyciąganiem zero problemu. Półek (oprócz ściennej) nie chcę przykręcać tylko porządnie oprzeć na solidnych kołkach, więc tu kwestia czyszczenia też nie problem. Tylna płyta wyciągana zupełnie, żeby dostać się właśnie w zakamarki mebla. Nadstawka w pełni ściągana. Drzwiczki otwierane. Jedyne co będzie zupelnie na stale zamontowane to szyba, bo chcę uszczelnić silikonem (ale z wyciągniętymi półkami i "plecami" dostęp będzie luźny.)

Pączuś jaki wariat hahahah! Brzmi jak profesjonalny, zajebisty domownik :D Ale mi polepszyłaś dzień tą opowieścią hihi ;) Co za wredna istota mu tam nasikała no... Na pewno krasnoludki :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Te mostki łączone drutem z haczykami to dobry pomysł. Są estetyczne, naturalne i można je wykorzystać do naprawdę wielu rzeczy.
Nawet jeśli zmieni się koncepcja zawsze do czegoś się je wykorzysta.
A do tego jest na czym pościerać ząbki ;)

Przy okazji - takie haczyki na jakie montowane są ów mostki można też sobie dokupić w sklepach typu Castorama i to w różnych rozmiarach.
Te oryginalne są malutkie i dostosowane do krat klatki i czasami trzeba się nagimnastykować przy mocowaniu do czego innego niż pręciki klatki.
Przed rozpoczęciem pracy też warto obejrzeć ofertę takiego sklepu, można znaleść ciekawe rozwiązania o jakich wcześniej się nie myślało.
Np. estetyczne drewniane kontowniki do mocowania półek i nie tylko.

Pamiętaj o możliwości szybkiego dostępu do malucha bez konieczniości rozbierania wszystkiego po kolei - tak na wszelki wypadek, gdyby niezbędna była szybka akcja wyciągania łobuza i grzania w te pendy do weta.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, łatwy dostęp to ważna rzecz. Czasem trzeba podawać leki, a nie ma konieczności przenoszenia do lokum szpitalnego... 
Korek może być, choć liczyłabym się z obgryzaniem.

Jeśli chodzi o lakierowanie - zależy, czy ma być stan idealny - raczej nieosiągalny efekt. Krawędzie i spoiny to miejsce, gdzie smrodek i brudek wlezą, na tym warto się skupić. 

Minimalizacja możliwości upadków to bardzo dobry pomysł. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję ślicznie za  wszystkie podpowiedzi <3 Jutro ruszę z tematem i będę w miarę możliwości zamieszczać zdjęcia z postępów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta