Skocz do zawartości
Artur

jaki dobry piasek dla chomika mało pylacy

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mojej wiedzy najlepsze z dostępnych w PL są piaski Beaphar i Versele Laga

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam, chciałam zapytać czy piasek firmy Multifit "Badesand" piasek dla szynszyli będzie odpowiedni dla Syryjczyka?

Na opakowaniu piszą, że piasek jest "odpylonym produktem naturalnym (glinka sepiolit) o najwyższej jakości, nadaje się również dla myszoskoczków i koszatniczek" - niestety chomiki nie zostały ujęte. 

Czy mogę zaszkodzić Hyziowi czy będzie cały i zdrowy? 

Serdecznie pozdrawiam 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A już go masz? Pył jest bardziej jak talk niż piasek - wtedy Multifit się nie nadaje. 
A jeśli jest grubszy, "plażowy" - powinien być ok. Wprawdzie nt. sepiolitu zdania są podzielone, ale myślę, że alarm jest trochę na wyrost. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kupiłam już. Młody jest codziennie wypuszczany na wybieg do wanny, tam ma duży pojemnik z piaskiem w którym uwielbia kopać. Konsystencja Multifit'a jest bardziej piaskowa. Parę razy jednak psiknie po tych wykopach. 

Jaki inny produkt będzie bardziej odpowiedni? Najwygodniej jeżeli będzie dostępny w maxi zoo. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

nie znam asortymentu maxi zoo, beaphar i versele laga mają najlepsze piaski 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Postanowiłam, że zmienię piasek Multifit. Maluch psikał za dużo, a lepiej dmuchać na zimne. Polocono mi bazyl universal  żwirek bentonitowy dla kotów i małych zwierząt domowych. Zastosuję ją w pojemniku do kopania oraz w kuwecie. Zamiast trocin, które się nie sprawdziły wyłożyłam naturalną, ekologiczną ściółkę granulowaną. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak dla mnie granulat nie jest odpowiedni na ściółkę dla chomika :\ ściółka powinna być miękka, np. lniana lub inne tego rodzaju ściółki trociny też się nadają ale lepsza jest ściółka, w granulacie chomik nie może się zakopywać i jest twardy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Popracuję nad tym. Trociny się nie sprawdziły, granulat może mniej przyjemny ale nie pyli. Muszę jeszcze wypróbować parę innych opcji. 

Wracając do tematu piasku w moim odczuciu żwirek, który kupiłam jest ok. Młody chętnie w nim kopie, nie psika po nim. Zdawałoby się że produkt się sprawdza. W Waszym odczuciu ten konkretny żwirek szkodzi? Czy ogólnie wszystkie żwirki są złym wyborem? Co zrobić gdy po zmianie piasek vl czy beaphar okaże sie nieodpowiedni dla chomika? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Żwirki ebonitowe są rakotwórcze. Granulat to sadyzm. Kup ściółkę lnianą albo konopną, piasek Beaphar, nie kombinuj, bo to nie służy chomikowi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja mieszam sciółke lnianą z sianem i trocinami i się sprawdza, piasek mam beaphar, , jak dla menie jest najlepszy, kiedyś miałam inny ale był za gruby i łapki chomikowi kaleczył :\ Dałąm go tylko raz później kupiłam inny

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta