Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Grubość trocin podłoża w moich obu klatkach (każda 80 x 45 x 60) wynosi ok 10 cm., a więc - jak sądzę - całkiem sporo. Mija drugi miesiąc, a żaden z chomików nie wydaje się zainteresowany budowaniem tuneli czy chociażby "zejściem do podziemi". Czy to normalne? Na wysokości 5 cm pomiędzy trocinami znajduje się trochę neutralizatora zapachów, czy środek ten może zniechęć chomika do kopana tunelów? 
Jeśli ktoś z Was ma doświadczenie w temacie, proszę o jakiekolwiek porady :)

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zależy też to od chomika i jego charakteru. U mnie Aria to zawodowy górnik, któremu nawet podwójna szychta z nadgodzinami niestraszna. Kopać zaczął praktycznie od razu, mimo że wcześniej w sklepie nie widział nigdy trocin na oczy. Oriona za to jeszcze nigdy nie widziałem aby kopał w ściółce, czy nawet śladów po kopaniu. 

Na temat neutralizatora nie wiem, ja nie używam takich wynalazków.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z moich obserwacji wynika, że syryjki albo układają ściółkę po swojemu, albo "przechodzą przez ściółkę", ale tuneli starannie nie budują.

Tunel, pięterko, mostek, zakopane przysmaki mogą zachęcać. Neutralizatorów żadnych nie używam, jestem ostrożna.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za informacje. 

Tak, zauważyłem, że również moje chomiki potrafią przebiec pod ściółką i wrócić na powierzchnię, nie zadając sobie trudu budowania jakichkolwiek tuneli. Hmm... jakkolwiek Dzonatanos pisze, że jego maluchy to prawdziwi kopacze. Ciekawe.

Szybcior, jak uważasz, dla chomika syryjskiego lepsze trociny, czy ściółka słomkowo-siankowa?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tylko Aria jak napisałem - jeden prawdziwy górnik. Właśnie bym to określił w stylu tak jak Szybcior to nazwała "przechodzi przez ściółkę" - bardzo dużo czasu spędza na przekopywaniu się pod powierzchnią. Dalej też została mu faza, że czasem zaśnie zakopany w ściółce. Tunele czasami zostają w miejscach gdzie się przekopywał, szczególnie gdzie ściółka jest dodatkowo jeszcze wymieszaną z siankiem.  U Oriona takiego zachowania nie zaobserwowałem, preferuje zdecydowanie wolny wybieg i powierzchnię. 

Ja używam miksu trocin i ściółki lnianej oraz trochę sianka i ziół.

Dla chomiczków długowłosych zdecydowanie zalecają ściółce lnianą lub konopną jak wyczytałem.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja używam wyłącznie lnianej i konopnej z niewielką ilością siana, no i trochę chusteczek albo bawełny hugro w ramach gniazda.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta