Skocz do zawartości
kemot

Klatka własnej roboty - DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam mały update z prac. Gdyby ktoś miał uwagi na tym etapie, będę wdzięczny za wskazówki. Wciąż biję się z myślami czy lepsza płyta czy drewniana rama ale musiałem coś wybrać. Gładka biała płyta jest zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w należytej i bezpiecznej czystości. Z drugiej strony gdyby Chomik ewidentnie gardził taką połacią bieli, mogę w środku zamontować sklejkę. Ze względu na jej cenę, taki element można po prostu co pewien czas wymienić (gdyby już tego wymagała) bądź przeszlifować.

Przestrzeń w środku chciałbym podzielić następująco; domek i poidełko oraz jedzonko z lewej, dalej plac zabaw z kołowrotkiem a dalej wielka pryzma trocin z siankiem. Żeby się to jakoś trzymało myślałem o dwóch "murkach oporowych" ale nie z pionowych patyczków (czytałem, że w skrajnych przypadkach Chomik się może o nie skaleczyć, zahaczyć łapką) lecz z oszlifowanej, sosnowej deski (nie przykręcona na stałe).

Co myślicie?

2_zpsb7yhdcpf.jpg

1_zpsd9vrj9lb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale jeśli chcesz zrobić po prawej sektor do kopania, to proponuję zrobić go wszędzie. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W tym "niskim" miejscu byłoby ok. 5cm. Boję się, że jeśli Chomiczek podkopie się pod kołowrotkiem, miskami, wanienką z piaskiem to zrobi straszny kipisz:P

Wziąłem sobie do serca Twoją radę by nic w środku nie robić na stałe:) Żeby wszystko można było wyjąć bądź przełożyć. Czeka mnie jeszcze trochę pracy. Muszę osadzić pleksę a zrezygnowałem z plastikowych rynienek jakich się zwykle używam. Łatwo je obgryźć a to plastik:/

Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc!!!:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak się chomik podkopie pod piaskownicę, może zakończyć swoje przygody. Piasek powinien stać na dnie albo na czymś, co sięga dna. A kołowrotek może stanąć z miskami na wolnostojącym pięterku, które będzie prawie równo ze ściółką.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kupiłem dziś dwie miseczki i chciałem się Was poradzić czy nadadzą się do akwarium. Większa śr. 12 cm jako wanienka z piaskiem. Mniejsza (śr. ok. 9,5 cm) na jedzonko. Za obie dałem 12 zł więc chyba całkiem ok.

Wrzucam też foto "chomikarium". W sumie parę poprawek i chyba będzie ok. Na górę jeszcze drewniana ramka z siatką. Cały zestaw różnorakiej wyściółki powinien lada dzień nadejść i wtedy będzie można przystąpić do urządzania:D

a_zps6h744ni6.jpg

c_zpsxwbm9t2p.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla dżungarka na piaskownicę ok, ale wtedy miska na jedzenie trochę wysoka może się okazać.

Ładnie!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak na nią patrzę i chyba rzeczywiście za głęboka. Gdyby tak centymetr mniej. Będzie stać w ściółce więc mógłby wejść... ale musiałby się nagimnastykować, żeby wyjść:/ Będzie zatem dla mnie na smakołyki:D

Dzięki^^

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja lubię wiedzieć, ile chomik zjada, miska w ściółce to utrudnia. Nie planujesz pięterka/półeczki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Planuję ale wciąż nie wiem dokładnie gdzie je umieścić (i w jakiej formie). Mam w głowie pewne koncepcje dot. aranżacji i zaczynam się trochę motać między nimi:p

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Staw świetne to Twoje chomikarium, bardzo mi się podoba - sama bym takie chciała :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cieszę się, że się podoba:) Wyobraźcie sobie coś podobnego ale z szufladką poniżej (na niezbędne utensylia:P) i nóżkami - czyli samodzielny mebelek. Chomicza komódka:D
Wciąż jednak nie wiem jak "chomikarium" zda egzamin. Czas pokaże co było dobrym a co złym pomysłem i wtedy na pewno o tym napiszę by z moich doświadczeń mogli skorzystać inni.  

Do końca tygodnia powinny przyjść wszystkie zamówione sprzęty. Przy odrobinie szczęścia w weekend zacznie się wielkie urządzanie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

:wub: Nie mogłaby mi Pani/Panno Szybcior chyba już bardziej zaimponować! Idealnie^^

Wiem już gdzie kupię pojemniki:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mogłabym, obawiam się ;)
(To te z Tesco, nie są idealne, ale idealnie wpasowały się w szufladę)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wierzę i myślę, że jeszcze nie raz!;)
Kupiłem sobie dziś zestaw tescowych pojemników. Skusiłem się też na kokosa. Czy ktoś z Was robił kiedyś domek z takiego kupionego w sklepie kokosu? Chciałbym go potraktować piłką i wiertarką. Przy okazji wyjeść środek. W zasadzie nie przepadam za kokosem ale jako prawdziwy Małopolanin skoro już wydałem 2,99 zł to zjem:P

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Flexem robimy kokosy odcinając samo wejście. Na pół cięte są za małe.
Potem dłubiemy, a potem w piekarniku resztki odchodzą. Skubię też "włosy", żeby był w miarę łysy.
A najlepiej zrezygnować z jedzenia i po paru miesiącach ciąć, nie trzeba dłubać. :)
Ale my Ziemie Odzyskane, to mamy wybór! ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pracuję z Ziemiami Odzyskanymi w jednym pokoju. Notabene też ze Szczecina. Do 10-go na lunch polędwiczki i frykasy, potem już tylko paprykarz. Zachodnia rozrzutność:P
Kokos poszedł na współpracę i po nawierceniu sam popękał:D Rozerwałem gołymi rękoma (+śrubokręt) i oszlifowałem krawędzie. Za mały na domek ale jako dziupla będzie ok.
Sam miąższ całkiem smaczny:P

Poniżej przedstawiam Chomikarium. Brakuje jeszcze ramy z siatką na górę. Wszystkie elementy już mam, tylko skręcić. Na foto widać, że ściółka jest w warstwach. W rzeczywistości tylko przy szybie. Zasypując pojemnik dałem przy szybie kartonik i zrobiłem sobie takie esy floresy. Wewnątrz nasypałem wymieszanej ściółki (konopna, lniana, sianko, od 5 do 20cm). Po wszystkim wyjąłem oddzielający kartonik i jakoś się to trzyma:) Sposób mocowania poidełka jest tymczasowy. Murek oporowy i półeczka (o awangardowym, modernistycznym kształcie... którego nie widać:p) zrobione z deski 10x2cm, zbitej gwoździkami z małą główką (gwoździe stolarskie). Główna półeczka to sklejka 10mm. Otwartą przestrzeń pod półeczką chciałbym jeszcze częściowo zagrodzić i w ten sposób dać chomikowi zamknięty kącik.

Wady? Nie wybrałbym drugi raz plexi. Elektryzuje się i przyciąga wyściółkę, bardzo odbija światło. Jest także podatna na zarysowania. W podobnej cenie można kupić szkło akwarystyczne optiwhite. Inna sprawa, że gdybym wybrał szkło to może widziałbym inne wady więc niczego nie przesądzam.  Plexi jest lżejsza i wydaje mi się bezpieczniejsza.

Póki co jest trochę ascetycznie ale patyczki i zabawki pojawią się razem z lokatorem. Miałem już pewne plany ale pokrzyżowała je awaria auta, które postanowiło zobaczyć jak to jest przejechać się lawetą:P

IMG_6397_zpsxinte2ar.jpg

abc_zps7aykv7dg.jpg

IMG_6374_zpsqsj1zagy.jpg

IMG_6382_zpskihgxjjm.jpg

IMG_6388_zpso6yxths2.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pięknie. Grodzić nie trzeba, lokator sobie tak urządzi, że będzie miał zacisznie i tak. :)
Poidełek nie używam i nie polecam. Pozycja nienaturalna, umyć nie sposób, zwłaszcza rurki, osad spada na dno, więc chomik wypija to, co się wytrąca.

Pleksi ma wady, zdecydowanie. Ale się nie tłucze... Dla mnie to było ważne.

Lepiej polędwiczki i paprykarz niźli mortadela jeno. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Staw ale pięknie! Tylko pozazdrościć chomiczkowi, który tam zamieszka :) A kiedy będzie ten szczęściarz?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo się cieszę, że efekt końcowy przypadł Wam do gustu^^

Zapomniałem wspomnieć o cenie i stopniu trudności. Materiały (płyty 18mm, plexi, listwy drewniane, siatka, wkręty, wzmocnienia metalowe, parę drobiazgów) kosztowały ok. 180 zł. Całkiem nieźle biorąc pod uwagę cenę klatek lub akwariów o podobnych wymiarach! Kwestia aranżacji to już osobna sprawa:P

Złożenie wszystkiego do kupy nie jest bardzo trudne bo większość elementów mamy gotowych. Plexi też proponuję zamówić na wymiar. Ciąłem ją nożykiem i myślałem, że osiwieję:D

Szybcior żałuję, że nie ogarnąłem się wcześniej bo kolega był na Święta w domu:( Teraz pojedzie pewnie dopiero na Wielkanoc. AniaU z lokatorem muszę poczekać na naprawę auta:/

Drobny edit; był chomiczek z Małopolski, z Białki Tatrzańskiej ale okazuje się, że sprawa już nieaktualna:/

Edytowane przez Staw
uaktualnienie treści

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

staw twoje dzielo jest idealne :bow: moj maz bedzie mial wiele radochy przy kopiowaniu :biggrin: (jeśli prawa nie sa zastrzezone ;) ) 

mam nadzieje ze cena szkla nas nie powali ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Haha, dziękuję!:D Prawa autorskie nie są zastrzeżone, co więcej jeśli byłaby taka potrzeba mogę przekazać istniejącą dokumentację:P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta