Skocz do zawartości
JacekK

Chomikarium by JacekK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

zainspirowany pracami Norberta.C postanowiłem również zbudować "chomikarium". Kto ich nie widział, zapraszam kilka tematów niżej - warto!

Nie ukrywam, że opierać się będę o pierwszą i drugą budowę, czyli mix z własnymi dodatkami. Co z tego wyjdzie? Nie wiem.:) Norbertowi wyszło idealnie, fajnie by było osiągnąć podobny efekt.

Materiały już zakupione, pierwsze części poszły w ruch. Przy obecnym tempie prac, myślę że zakończenie nastąpi nie szybciej niż miesiąc, przy dobrych wiatrach, bez niespodzianek (w co wątpię).

Wymiary chomikarium:

- szerokość 90 cm

- głębokość 55 cm

- wysokość 60 cm

Waga....duża. Płyta wiórowa laminowana 18mm. Ponieważ chcę mieć możliwość przemieszczenia chomikarium, będzie ono stało na kółeczkach. Z tego względu mocuje również kątowniki w celu wzmocnienia ścianek.

Doświadczenie w stolarce i pracach tego typu - 0 (słownie: zero).

Sprzęt - brzeszczot, młotek i śrubokręt. Wkrętarka pożyczona (więc proszę bez wymówek, że sprzętu brak, bo można :P)

Warunki domowe.

Efekt pierwszych dni.

79e7887dca43a.jpg

Edytowane przez JacekK
dodane zdjęcie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejny dzień, mało czasu, ale co nieco ruszone. 
Aktualnie skrzynia już na kółkach (później mogłoby być już ciężko z przykręceniem). Wstawione również prowadnice na szybę. Nad wysokością szyby jeszcze myślę, czy dać do samej góry czy np. do 3/4 wysokości.

Wstępna przymiarka to wielkości tunelu oraz poziomu pozostałej części 'klatki'. Wymaga wyrównania i obrobienia pianką.

b1b5250259801.jpg

074c8c1308f3b.jpg

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejny dzień, praca idzie sprawnie. Jednak takiego talentu i doświadczenia jak Norbert nie mam i tak estetycznie to nie wygląda.:P
Przód tunelu będzie jeszcze szlifowany i wycinany po nałożeniu kleju oraz dwóch, trzech warstw styropianu nad wyjściem. Narazie czekam aż wszystko wyschnie.

6c41dabbc7d1b.jpg

Nie mam wyczucia oraz obrazu jak wysokie powinno być przejście, ale myślę, że powinno być ok. Aktualnie przejście ma 4cm, zmniejszy się jeszcze o ok. 0,5cm. Dla dżungarka lub roborka nie powinno stanowić to problemu. Sprawdzę po położeniu kleju, jeśli będzie zbyt nisko, to kawałek jeszcze wytnę.

169e5747b6ba9.jpg

Boki już oklejone

2a361e67a0bb1.jpg

Pierwsza cienka warstwa kleju położona. Niepokryty fragment będzie wycięty w końcowym etapie. Zdecydowałem się na pokrycie styropianu w tunelu na tym etapie ze względu na możliwy utrudniony dostęp po dodaniu kolejnych warstw styropianu nad wejściem.

7f32447b0f0e9.jpg

Jutro ruszam z "filarami" do pięterka.

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po krótkiej przerwie wracam. Prace idą do przodu. Jako, że nie używam pianki do montażu, jak w przypadku chomikarium 1 Norberta, ciężko jest osiągnąć naturalny  wygląd półek, więc odszedłem od tego planu.

Robię po kilka rzeczy na raz, gdy jedno schnie z jednej strony, kleje pozostałe elementy z drugiej, do której później będzie utrudniony dostęp, np. spód niższego pięterka.

Na dzień dzisiejszy tunel w pełni pokryty jest klejem, wymaga jedynie mocniejszego szlifu - muszę kupić grubszy papier ścierny po 150 okazał się za drobny do niektórych nierówności.

4c1b61721b2dc.jpg

3086d10b7a3ef.jpg

Muszę dorobić jeszcze zejście z górnego pięterka, jednak czekam aż wszystko wyschnie, żeby porobić wzmocnienia. Wszelkie krawędzie styropianu nie pokrytego jeszcze klejem będą wyszlifowane i zaokrąglone. Pięterko jeszcze nie przyklejone. Czeka na kolejną warstwę kleju i szlif.

72731dac302b3.jpg

6c08bbedfe6f4.jpg

2aed9e1a5ce1f.jpg

Niestety nad częścią wyższego pięterka będę musiał prawdopodobnie dorobić zadaszenie, bo chomik będzie miał zbyt łatwy sposób na ucieczkę.:)

Narazie za estetycznie to nie wygląda.:) Jednak postawiłem na inną kolejność wykonywania poszczególnych elementów. Końcowy efekt będzie oczywiście nieco inny, dojdą elementy ozdobne, szlify, wyrównania, farba. 

Na ten moment najwięcej czasu zajmuje oczekiwanie, aż wszystko wyschnie, aby można było położyć kolejną warstwę kleju lub przykleić dany element.

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam ponownie,

miałem się wstrzymać do momentu kiedy będzie wszystko oklejone i wyszlifowane, ale to jeszcze potrwa, więc wstawiam kolejne fotki.

49db676a9f69f.jpg

4f3df389d4263.jpg

cd655c2bba846.jpg

eebe8656684d2.jpg

3c569b65bad62.jpg

03ecd010cb81a.jpg

11f6777d6f1ff.jpg

f9339067202f6.jpg

b914bd3daa62f.jpg

c24b84fe99f2e.jpg

Wszystko prócz schodów i wnętrza tunelu jest jeszcze bez szlifów - żadnych, więc spokojnie, będzie wyrównane.:) pare powierzchni czeka jeszcze na kolejne warstwy kleju, m.in. dolne pięterko z wejściem na górne oraz obszar pod pięterkiem. Potrzeba na to 3 dni i ruszam ze szlifem. Aktualnie zużyłem worek 10kg kleju i otworzyłem kolejny.:)

Na ostatnim zdjęciu filar, który miał się znaleźć pod pięterkiem jako wsparcie, jednak jest on zbędny, a dodatkowo ograniczałby widok, przestrzeń oraz utrudniał sprzątanie. Być może wykorzystam go w wybiegu.

Miejsce, gdzie widać styropian będzie kołowrotek 20cm, jednak mam go w innym mieście, a bez niego nie mogę wymierzyć mocowania, dlatego też czekam z klejeniem. Kołowrotek będzie za tydzień.

Nad górnym piętrem będzie zadaszenie, które aktualnie schnie i po szlifie pięterka będzie przyklejone.

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Schodki raczej nie, sciółka będzie się zsypywać. Schodki będą wyszlifowane drobnym papierem ściernym by zlikwidować nierówności i na to farba, więc dodatkowo będzie wygładzone. Zobacze na ile to się sprawdza. Ale raczej w żadnej klatce na wejściach nie ma ściółki. Reszta obszaru będzie w trocinach lub piasku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na dole do 6cm, chyba ze dodam 'zaporę', żeby trociny się nie przesypywały to z 8cm. Chodzi o obszar po prawej stronie.

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To bardzo mało :(
Min. 10-15 cm to ilość pozwalająca na kopanie tuneli i prowadzenia życia podziemnego.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślę, że dla roborka jest to wystarczająca wysokość. Naprawdę niewiele klatek/terarriów zapewnia 10-15cm wysokości ściółki. Kopać będzie miał co i gdzie, a myślę, że bardziej liczy się wielkość i przestrzeń, którą będzie miał dostępną. 

Życie podziemne to będzie w tunelu.:)

Dzięki za sugestię, na tym etapie mogę jeszcze podwyższyć delikatnie próg, by zwiększyć ilość trocin.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To go podwyższ koniecznie. Dobre klatki dają tę możliwość, terraria tym bardziej.
Liczy się przestrzeń, powierzchnia i objętość ściółki. I choć szanuję prawo do odrębnego zdania, pozostaję przy swoim, a mam trochę doświadczenia.
Planujesz większą plażę? Roborki szczególnie lubią piasek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zobaczę, co da się zrobić, jestem otwarty na wszelkie sugestie.:) Poprzednie roborki (i dżungar) nie były chętne do kopania, choć taką możliwość miały, stąd taka wysokość, a nie inna.

Wstępnie piasek planowałem tylko na niższym piętrze. Jednak nie wiem, czy nie podwyższyć ogrodzenia na górze i tam zrobić "basen". Tylko, żeby nie skończyło się tym, że będzie nieodwiedzany. Ale w sumie wtedy mogę zmienić zagospodarowanie i postawić tam miskę.

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam chomika Roborowskiego, który mieszka w detolfie. Ściółki ma 9cm, a w życiu nie wykopał nawet dziury na 2cm. Z tego co widzę roborki wolą biegać po piasku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Miałam w DT kilka roborków i parędziesiąt dżungarów - każdy w jakimś stopniu kopał w ściółce.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety prace się opóźniają...jestem na etapie malowania, lecz "fachowiec" z pewnej znanej sieciówki doradził zakup złej farby... Dostałem zapewnienie, że farba jest matowa, a nie jest....dwa - kupiłem kolor caffe late, a wyszedł róż, a barwnik mimo zapewnień nie pomógł. 

Po weekendzie udam się na poszukiwania matu...ale ciężko znaleźć akrylowy mat z atestem. Ktoś, coś, gdzieś widział?

Edytowane przez JacekK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety kolory kawowe przy mieszaniu stają się albo sine albo różowe... Możesz dodać dodatku matującego do farb akrylowych. (Sklep modelarski) Wystarczy odrobina, kilka kropli... Ja też miałem problem z kolorem i połyskiem. Miło patrzeć jak Twoja praca postępuje. Trzymam kciuki! :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj udało mi się znaleźć matową farbę, efekt od razu inny :) Ruszam dalej z pracami, właśnie dodałem w niektórych miejscach dodatkowe warstwy kleju, żeby szlif był dokładniejszy.

Przed zaczęciem moim prac wiedziałem, że masz talent, ale jak samemu zacząłem, to zdałem sobie sprawę, jak wielki...masz rękę do tego. Z moim beztalenciem daleko mi będzie do takiego efektu.:P Pokombinuje z cieniowaniem, może coś z tego wyjdzie :)

Dodam fotki po zadaszeniu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta